TOYOTA PROACE VAN

Przełomowa premiera w segmencie aut użytkowych

2016-04-18

Nowa Toyota PROACE VAN wprowadza na rynek szeroki wybór rozwiązań dla przedsiębiorców. Model zadebiutuje podczas Targów Samochodów Użytkowych w Birmingham 26-28 kwietnia tego roku. Rynek samochodów dostawczych do 3,5 T rośnie w Polsce bardzo dynamicznie. W roku 2015 sprzedaż nowych samochodów wyniosła ponad 53 285 aut, co oznacza wzrost o ponad 22%.

Około 20% rynku lekkich samochodów dostawczych stanowią samochody o średniej ładowności do 1 400 kg (tzw. Medium Duty Van, MDV). W kategorii MDV znajduje się kilka podsegmentów, takich jak van, kombi czy samochód dostawczy z platformą. Nowy ProAce Van oferuje klientom różne warianty, które należą do większości typów samochodów użytkowych, doskonale korespondują z potrzebami klientów. ProAce Van jest dostępny w trzech rozmiarach nadwozia, z dwoma długościami rozstawu osi oraz w dwóch wersjach wyposażenia.

Unikalnym wariantem jest ProAce Van Compact. Samochód o długości 4,6 m i rozstawie osi 2,9 m jest najkrótszym autem w segmencie MDV, tworząc nową podklasę. Dzięki przemyślanemu projektowi wnętrza, samochód wykazuje się ładownością typową dla vana średniej wielkości (MDV), jednocześnie utrzymując zużycie paliwa na poziomie analogicznym do minivanów. W kabinie znajdują się trzy miejsca siedzące, zaś część bagażowa ma długość 2,1 m i szerokość 1,6 m, oferując objętość przestrzeni ładunkowej na poziomie 4,6 m2. To zupełnie nowa propozycja w tym segmencie.

Pozostałe wersje to 9-osobowe kombi, wersja z platformą i z dwoma rzędami siedzeń, które umożliwiają montaż specjalistycznych typów zabudowy (od pierwszego kwartału 2017 roku). Pod względem różnorodności opcji ProAce pokrywa 100% rynku MDV.

Dostępnych będzie pięć silników Diesla o pojemności 1.6 i 2.0 o zakresie mocy od 95 do 180 KM. Silniki współpracują z manualną skrzynią biegów lub automatyczną skrzynią biegów w przypadku silnika o mocy 180 KM. Wszystkie silniki wyróżniają się najniższą emisją CO2 w swoich klasach w segmencie MDV.

Unikalne wyposażenie dodatkowe obejmuje m.in. automatyczne drzwi przesuwne, trzy miejsca siedzące z przodu, także w wersji Compact, i nowy system Smart Cargo, który łączy otwieraną przegrodę z unoszonym przednim siedzeniem pasażera, aby zwiększyć długość przestrzeni bagażowej o 1,16 m, a ładowność o 0,5 m3.

Samochód zapewnia ten sam standard bezpieczeństwa co pozostałe auta Toyoty. Wersja osobowa, ProAce Verso, otrzymała 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Zarówno w osobowych, jak i dostawczych wersjach ProAce jest dostępny pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. Jak każdy samochód japońskiej marki, ProAce Van będzie objęty gwarancją na 3 lata lub 100 tys. km.

Nowe auto dostawcze występuje w trzech wersjach nadwozia: Compact, Medium i Long.

Wersja Compact ma 4,6 m długości i rozstaw osi 2,9 m, a przy tym oferuje bardzo dobry stosunek wymiarów nadwozia do wielkości wnętrza. Promień skrętu wynosi tylko 11,3 m, dzięki czemu pojazd umożliwia łatwe manewrowanie i parkowanie w gęsto zabudowanych obszarach.

ProAce Compact jest dostępny w wersjach częściowo i całkowicie przeszklonej oraz furgon. Samochód wyposażono w trzy fotele w jednym rzędzie. Przestrzeń bagażowa o pojemności 4,6 m3 ma długość 2,1 m i szerokość 1,6 m. System Smart Cargo zwiększa ładowność auta do najlepszej w klasie wartości 5,1 m3, dzięki wydłużeniu przestrzeni bagażowej o 116 cm do wartości 3,3 m.

Smart Cargo jest dostępny we wszystkich wersjach ProAce Van. W ramach tej opcji samochód otrzymuje dodatkowy schowek pod środkowym fotelem pasażera i ruchomy stolik przyczepiony do oparcia fotela z uchwytem do bezpiecznego przytrzymywania przedmiotów takich jak dokumenty czy laptop.

Wersja Medium jest dostępna z nadwoziem furgon, jako półprzeszklony lub przeszklony van, z dwoma rzędami siedzeń, w wersji kombi i z platformą. ProAce Medium ma długość 4,9 m i rozstaw osi 3,2 m. Wraz z systemem Smart Cargo maksymalna długość przestrzeni bagażowej wynosi od 2,5 do 3,7 m, a objętość przestrzeni ładunkowej od 5,3 do 5,8 m3.

Wersja Long z tym samym rozstawem osi ma wydłużony tylny zwis, który zwiększa długość pojazdu do 5,3 m. Samochód jest dostępny jako furgon, półprzeszklony lub przeszklony van, wersja z dwoma rzędami siedzeń i kombi. Część bagażowa o długości 2,8 m i 1,6 m szerokości zapewnia objętość przestrzeni ładunkowej na poziomie 6,1 m3. System Smart Cargo zwiększa jego długość do 4 m, a objętość przestrzeni do 6,6 m3.

Zaletą wszystkich wersji są praktyczne, przesuwne tylne drzwi z uchwytami dla osób lewo- i praworęcznych oraz podwójne tylne drzwi otwierane na szerokość 180 stopni. Jako opcja występują także drzwi tylne podnoszone do góry. Wszystkie typy nadwozia mają 2,2 m szerokości i 1,9 m wysokości. Ich maksymalna ładowność wynosi 1 400 kg.

Opcjonalnie automatyczne boczne drzwi przesuwne w wersji Medium i Long mogą być wystarczająco szerokie, aby zmieściła się euro paleta.

Tylne drzwi dzielone w proporcji 50:50 w standardzie mogą być zastąpione przez 3 alternatywne konfiguracje:
  • Otwierane na boki przeszklone drzwi dzielone w proporcji 50:50, z podgrzewaną szybą i wycieraczkami;
  • Drzwi z zawiasami 250 stopni w wersji Long, które pozwalają odchylić skrzydła na ściany samochodu, co ułatwia załadunek;
  • Przeszklona, otwierana do góry pokrywa bagażnika z podgrzewaniem szyby i wycieraczką.

Przestronne, funkcjonalne wnętrze zostało zaprojektowane, by zaspokoić potrzeby klientów prywatnych i biznesowych. Deska rozdzielcza zawiera przejrzyste analogowe zegary i ergonomiczne przełączniki. ProAce Van oferuje doskonałą widoczność, wygodną pozycję za kierownicą charakterystyczną dla SUV-ów i drążek zmiany biegów umieszczony jak najbliżej kierownicy, który umożliwia zmianę przełożeń przy pomocy krótkich ruchów.

Wersje wyposażenia i akcesoria

Nowy ProAce Van jest dostępny w 2 wersjach wyposażenia – dostawczych Life i Active. Uzupełniają one ofertę samochodu osobowego ProAce Verso.

ProAce Van Kombi przystosowany do przewozu osób łączy praktyczność i trwałość z niskimi całkowitymi kosztami posiadania (TCO). Dostępny jest w konfiguracji 5- i 9-osobowej.

Wersja Life Kombi zawiera trzy miejsca siedzące w pierwszym rzędzie, podparcie ramienia kierowcy, poduszki powietrzne kierowcy i pasażerów, materiałową tapicerkę, centralny zamek, tempomat z ogranicznikiem preędkości, wtyczkę 12V i 16-calowe stalowe koła z kołpakami.

Wersja Active dostępna w samochodach z nadwoziem VAN i Kombi VAN, wyróżnia się dodatkową izolacją dźwiękową kabiny, fotelem kierowcy z regulowaną wysokością, tapicerką z materiału i winylu, centralnym zamkiem z pilotem i 2 wtyczkami 12V – w schowku na rękawiczki i w części bagażowej. Ponadto samochód otrzymał odtwarzacz audio z Bluetooth i USB, klimatyzację, podświetlenie i chłodzenie schowka oraz system Smart Cargo.

Kompleksowa lista opcji i akcesoriów pozwala zaadaptować samochód do różnorodnych potrzeb przyszłych użytkowników. Składają się na nie rozwiązania ułatwiające użytkowanie (bezkluczykowe otwieranie samochodu, automatyczne światła i wycieraczki, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, kamera cofania), zwiększające uniwersalność samochodu (powiększona przestrzeń bagażowa, większy prześwit i możliwości terenowe), dodatkowe elementy stylizacji (17-calowe felgi, lakierowane zderzaki, klamki i lusterka zewnętrzne w kolorze nadwozia, osłony boczne), oraz bezpieczeństwo (boczne poduszki powietrzne, reflektory ksenonowe, lampy przeciwmgielne).

ProAce może być też wyposażony w jeden z dwóch pakietów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. W podstawowym zestawie znajduje się układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, układ rozpoznawania znaków drogowych, system wykrywania zmeęczenia kierowcy i automatyczne światła drogowe. W rozbudowanym pakiecie znajdują się układ ostrzegania o ryzyku zderzenia z samochodem lub pieszym, system automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych, aktywny tempomat i automatyczne doświetlanie zakrętów.

Aby ułatwić dostęp do trudnych terenów, ProAce Van może otrzymać zwiększony prześwit (+25 mm) oraz system Toyota Traction Select – elektroniczny system kontroli trakcji Toyoty do jazdy terenowej. Przełączany system ESP udostępnia trzy tryby jazdy dostosowane do jazdy po śniegu (do prędkości 50 km/h), błocie (do prędkości 80 km/h) i piachu (do 120 km/h).

Szeroki zestaw akcesoriów pozwala przystosować ProAce Van do konkretnych potrzeb użytkowników. Składają się na nie dodatkowe izolacje dźwiękowe i termiczne, tylna drabinka, montowane na stałe lub zdejmowane haki holownicze, relingi wyposażone w rolki, bagażniki dachowe i nośniki rurowe oraz inne akcesoria opracowane specjalnie dla tego modelu przez firmę Würth.

Napędy

Nowa Toyota ProAce Van będzie dostępna z pięcioma układami napędowymi do wyboru, w tym 1,6- i 2-litrowymi silnikami Diesla o różnych mocach i z różnymi skrzyniami biegów. Dzięki systemowi Start & Stop zapewniają najniższą w tej klasie emisję CO2.

Silnik 1.6 o mocy 95 KM (70 kW) współpracuje z 5-biegową manualną skrzynią biegów lub 6-biegową skrzynią półautomatyczą. W pierwszej z tych konfiguracji emisja CO2 kształtuje się na poziomie 144–148 g/km, a zużycie paliwa to 5,5-5,6 l/100 km, natomiast w drugiej, wyposażonej w system Start & Stop, jest to tylko 135–139 g/km i 5,2-5,4 l/100 km benzyny.

Mocniejszy silnik 1.6 o mocy 115 KM (85 kW) i momencie obrotowym 300 Nm współpracuje z 6-biegową skrzynią manualną. Dzięki systemowi Start & Stop odnotowuje emisję CO2 na poziomie 133–137 g/km, a zużycie paliwa 5,1-5,2 l/100 km.

2-litrowy turbodiesel o mocy 150 KM (110 kW) jest dostosowany do 6- biegowej ręcznej skrzyni biegów. Zastosowanie systemu Start & Stop pozwala uzyskać emisję CO2 na poziomie 139–143 g/km i zużycie paliwa 5,3-5,5 l/100 km.

Rekomendowane do dłuższych wersji nadwozia dwa turbodiesle 2.0 o mocy 122 KM (90 kW) i 150 KM (110 kW) charakteryzują się wysokim momentem obrotowym odpowiednio 340 Nm i 370 Nm. Obie jednostki współpracują z 6-biegową manualną skrzynią biegów. Dzięki systemowi Start & Stop zużywają 5,3-5,5 l/100 km i emitują 139–143 g/km CO2.

Wariant 2-litrowej jednostki napędowej o mocy 180 KM (130 kW) z systemem Start & Stop współpracuje natomiast z 6-biegową skrzynią automatyczną i jest najmocniejszym silnikiem w nowej ofercie ProAce Van. Silnik odnotowuje emisję CO2 na poziomie 151–155 g/km i zużycie paliwa 5,7–5,9 l/100 km.

Wszystkie silniki są zgodne z normami Euro 6. Wyposażone są w katalizatory obniżające emisję tlenków azotu. Zbiornik AdBlue o pojemności 22,5 l zapewnia optymalne funkcjonowanie systemu przez 15 tys. km. Standardowe okresy międzyprzeglądowe wynoszą 2 lata z limitem przebiegu 40 tys. km, co przyczynia się do niskich kosztów utrzymania auta.

Dowiedz się więcej

Oferta specjalna Toyoty dla firm kurierskich Oferta specjalna Toyoty dla firm kurierskich Dowiedz się więcej Nowa gama pojazdów użytkowych Toyoty Nowa gama pojazdów użytkowych Toyoty Dowiedz się więcej Toyota ProSport ProSport Program zakupu pojazdu dla stowarzyszeń sportowych i klubów Toyota PROACE CITY Toyota PROACE CITY Nowy gracz na rynku samochodów użytkowych Samochody dostawcze Toyoty Samochody dostawcze Toyoty Sprawdź ofertę przygotowaną przez Toyota Professional Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Toyota partnerem Szlachetnej Paczki Dowiedz się więcej 25 lat Toyoty w Polsce 25 lat Toyoty w Polsce Poznaj historię sukcesu Toyota liderem rankingu niezawodności Toyota liderem rankingu niezawodności „Wybór Kierowców 2016” PROACE VERSO – nowy 9-osobowy van Toyoty PROACE VERSO – nowy 9-osobowy van Toyoty Salon Samochodowy w Genewie 2016 Samochody dostawcze Samochody dostawcze Toyota utrzymała pozycję lidera Toyota utrzymała pozycję lidera Wyniki sprzedaży aut na świecie w 2015 r.  Toyota najbardziej niezawodną marką motoryzacyjną Toyota najbardziej niezawodną marką motoryzacyjną Raport TÜV 2016