1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Prius w wersji Executive. Zaawansowane technologie i standard premium
25 kwietnia 2023

Zaawansowane technologie i standard premium Toyoty Prius w najwyższej wersji Executive

Najnowsza generacja Toyoty Prius jest dostępna w Polsce w trzech wersjach wyposażenia. Najwyższa z nich – Executive – wyróżnia się komfortem klasy premium oraz innowacyjnymi technologiami, między innymi dachem solarnym czy zaawansowanym asystentem parkowania Toyota Teammate. Ten niezwykle praktyczny samochód z napędem typu plug-in hybrid na co dzień porusza się w trybie elektrycznym bez emisji spalin, natomiast pokonując dłuższe trasy, wykorzystuje oszczędny tryb jazdy hybrydowej bez ograniczeń.

Nowa Toyota Prius otrzymała najbardziej zaawansowany napęd hybrydowy piątej generacji, którego duża bateria 13,6 kWh zapewnia średni zasięg w trybie elektrycznym do 72–86 km. Dodatkowo w najwyższej wersji Executive auto może być także zasilane energią słoneczną przez umieszczony na dachu panel fotowoltaiczny, zapewniając dodatkowy zasięg nawet do 8,7 km dziennie.

Wyposażenie klasy premium w wersji Executive

Toyota Prius w wersji Executive charakteryzuje się najwyższą elegancją i komfortem wnętrza, w którym uwagę zwracają doskonałej jakości materiały wykończenia i czarna tapicerka z wegańskiej skóry. Tylko w tej wersji wyposażenia znajdziemy ponadto takie elementy jak zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate, monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni, podgrzewanie skrajnych siedzeń na tylnej kanapie, wentylacja przednich foteli i pamięć ustawień fotela kierowcy.

O dodatkowy komfort jazdy dbają także inne liczne udogodnienia, na przykład elektrycznie regulowany fotel kierowcy z regulacją podparcia odcinka lędźwiowego, podgrzewane fotele, automatyczna klimatyzacja dwustrefowa z nawiewami w drugim rzędzie siedzeń, technologia Nanoe-X do oczyszczania i nawilżania powietrza w kabinie, kamera cofania z dynamicznymi liniami pomocniczymi i spryskiwaczem, inteligentny kluczyk, elektrycznie unoszone drzwi bagażnika czy 19" felgi aluminiowe.

Najnowszy system multimedialny Toyota Smart Connect® z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 12,3 cala, nawigacją online oraz inteligentnym asystentem głosowym zapewnia wygodę korzystania z rozrywki i informacji w czasie jazdy. Toyota Prius obsługuje również interfejs Apple CarPlay w formie bezprzewodowej oraz Android Auto przewodowo, dzięki czemu można bezproblemowo w jednej chwili podłączyć smartfon do systemu multimedialnego. Z kolei aplikacja MyT na telefon umożliwia zdalne uruchomienie klimatyzacji, włączenie świateł awaryjnych, zamknięcie i otwarcie zamka centralnego czy udostępnienie informacji i funkcji Toyota Connected Car.

Zautomatyzowana jazda dzięki nowym technologiom

Model Prius w wersji Executive jest także bardzo bezpiecznym autem za sprawą kompletu systemów wsparcia kierowcy podczas jazdy i parkowania Toyota T-MATE. Należą do nich między innymi systemy zapobiegania kolizjom w wielu sytuacjach, systemy utrzymania właściwego toru jazdy i bezpiecznej zmiany pasa ruchu, układy wspierające kierowcę podczas parkowania, włączania się do ruchu i wykonywania rozmaitych manewrów czy asystenta bezpiecznego wysiadania z pojazdu. Dzięki stałemu podłączeniu samochodu do Internetu kierowca ma możliwość pobierania aktualizacji systemów bezpieczeństwa online.

Sportowe osiągi samochodu hybrydowego

Projekt Toyoty Prius opiera się na platformie TNGA-C drugiej generacji, dając w rezultacie jeszcze większy komfort oraz lepszą dynamikę jazdy. Samochód wykorzystuje napęd typu plug-in hybrid z silnikiem benzynowym o mocy 152 KM oraz 163-konnym silnikiem elektrycznym. Łączna moc całego układu wynosi aż 223 KM, które są dostępne w każdej chwili bez względu na poziom naładowania baterii. W związku z tym nowy Prius może pochwalić się świetnymi osiągami – z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w 6,7 s jest najbardziej dynamiczną wersją modelu w jego 26-letniej historii.

Podczas codziennej jazdy napęd plug-in hybrid maksymalnie ogranicza emisję CO2, a na dłuższych trasach zachowuje pełną funkcjonalność napędu hybrydowego. Dzięki zasięgowi w trybie EV do 72–86 km (wg WLTP) auto przy pokonywaniu niewielkich dziennych dystansów pełni w zasadzie funkcję auta elektrycznego.

Prius w wersji Executive kosztuje 239 900 zł, natomiast w programie KINTO ONE jest dostępny w leasingu dla firm już od 2412 zł netto, zaś w leasingu konsumenckim od 2967 zł brutto.