1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Toyota Yaris 1.0 - ile oleju mieści się w silniku?

toyota yaris 1.0 ile oleju

Toyota Yaris to samochód, który zachwyca kierowców od 1999 roku. Wysoka sprzedaż i pozytywne opinie klientów wynikają z doskonałych silników, komfortowej jazdy oraz bezpieczeństwa. Ten artykuł dedykujemy wszystkim użytkownikom Yarisa z silnikiem benzynowym 1.0, którym wciąż jeździ wiele osób. Sprawdź, ile litrów oleju mieści, jak często należy go wymieniać i który produkt jest w tym przypadku zalecany!

Toyota Yaris 1.0 VVTi 68km (benzyna) - ile oleju do silnika zalać?

Pojemność układu smarowania w silniku 1.0 wynosi 3.2 litra, co oznacza, że taka ilość oleju silnikowego do Toyoty Yaris jest optymalna. Warto jednak zainwestować w 4 litry oleju na wymianę. Dzięki temu będziesz mieć w zapasie na ewentualne późniejsze dolewki w czasie do następnej wymiany oleju. 

Pamiętaj przy tym o zasadach przechowywania oleju do Twojego samochodu. Przyjęło się, że po otwarciu opakowania okres przydatności płynu wynosi mniej więcej tyle, co jego żywotność w silniku, a więc 1 rok (maksymalnie 2 lata). Niezbędne jest również przechowywanie oleju zgodnie z zaleceniami producenta - w większości przypadków mowa o pomieszczeniu suchym, nienasłonecznionym i o temperaturze pokojowej. Należy również szczelnie zamknąć pojemnik.

Jaki olej do silnika Toyoty Yaris 1.0?

Optymalnymi olejami silnikowymi do Toyoty Yaris 1.0 są te o klasie lepkości 5W30 oraz 0W30, które spełniają normy  i specyfikacje ILSAC GF-3, GF-4, GF-5 albo ILSAC GF-6.

Jeżeli zaś chodzi o markę oleju, tutaj panuje pewna dowolność, ponieważ na rynku działa wiele firm produkujących wysokiej klasy rozwiązania. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność wyboru odpowiedniego wyrobu, skorzystaj z oferty oryginalnych olejów Toyoty. W ten sposób zainwestujesz w najwyższą jakość i unikniesz ewentualnych wizyt u mechanika oraz dużych kosztów napraw.

Wymiana oleju silnikowego - jak często?

Olej silnikowy w pojazdach Toyoty warto wymieniać co 12 miesięcy albo 15 tysięcy przejechanych kilometrów (w zależności od tego, co będzie miało miejsce jako pierwsze). Należy jednak dodać, że kierowcy poruszający się na krótkich odcinkach i w korkach powinni decydować się na to częściej (co 10 tysięcy kilometrów przebiegu). Warto również pamiętać, że wraz z wymianą oleju warto również wymienić filtr - jego pozostawienie mogłoby przyspieszyć zużycie silnika i wpłynąć negatywnie na właściwości samego płynu.

Niezależnie od tego, gdzie jeździsz i jaki model samochodu posiadasz, powinieneś regularnie kontrolować stan i poziom oleju. W przypadku modelu Toyota Yaris 1.0 okresowy przegląd powinien mieć miejsce co 800 przejechanych kilometrów.

Jak sprawdzić poziom oleju w Toyocie Yaris? Wyciągnij wskaźnik poziomu oleju, wytrzyj go do sucha, włóż z powrotem i ponownie wyjmij. Prawidłowy poziom oleju powinien znajdować się między wartościami min i max na wskaźniku.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem samochodowym albo do wizyty na forum Toyota Klub, gdzie wymienisz się doświadczeniami z innymi kierowcami!

Autor: Piotr Czernecki