1. Świat Toyoty
 2. O Toyocie

Dlaczego regularne serwisowanie samochodu jest ważne?

serwis samochodu toyota

Dla wielu kierowców odwiedzenie warsztatu samochodowego jest ostatecznością i złem koniecznym. Z usług serwisowych większość z nas korzysta dopiero wtedy, gdy dojdzie do usterki i konieczna jest naprawa. Jeżeli jednak chcesz uniknąć większych problemów i dużych kosztów, powinieneś korzystać z obsługi serwisowej regularnie i jak najczęściej. To gwarancja bezpieczeństwa jazdy oraz odpowiedniej żywotności samochodu. Sprawdź, jak często warto sprawdzać stan techniczny auta i odwiedzać autoryzowaną stację obsługi!

Regularny przegląd samochodu to podstawa!

Samochód, bez względu na markę i model, to urządzenie niezwykle skomplikowane, które składa się z wielu podzespołów i układów. Niektóre z nich, jak silnik, hamulce czy chłodzenie, wymagają regularnej kontroli, ponieważ wszelkie problemy związane z ich pracą mogą prowadzić do większych awarii i tym samym zmniejszyć komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a także narazić właściciela auta na bardzo duże koszty, związane np. z wymianą któregoś elementu.

Kluczem do sukcesu jest serwisowanie pojazdu w autoryzowanym punkcie, zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu w trakcie eksploatacji samochodu nie napotkasz na żadne trudności i zyskasz większą pewność, że będzie on służył Ci na przestrzeni wielu lat.

Jak często należy serwisować samochód?

Wszyscy kierowcy wiedzą, że należy udać się na coroczny, obowiązkowy przegląd na stacji kontroli pojazdów. Niestety, może on okazać się niewystarczający, dlatego producenci współczesnych samochodów zalecają, by swój samochód serwisować dodatkowo - w ASO albo warsztacie niezależnym. Jak często? Zależy to przede wszystkim od marki i modelu pojazdu, jednak zaleca się wizytę u specjalisty po przejechaniu od 10 do 15 tysięcy kilometrów albo raz w roku

Niezwykle istotna jest regularność oraz natychmiastowe reagowanie w sytuacji, gdy dostrzeżesz niestandardowe zachowanie samochodu, podwyższone zużycie paliwa albo niepokojące dźwięki dobiegające spod maski. Pamiętaj, że wszelkie czynności przeprowadzone przez mechanika powinny zostać zapisane w książce serwisowej.

Regularne serwisowanie auta - na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

Serwis samochodu obejmuje kilkadziesiąt punktów kontrolnych, co pozwala na zachowanie auta w najlepszym stanie. Jednak niektóre elementy wymagają szczególnej uwagi, o czym przypominają producenci pojazdów. Na jakie kluczowe aspekty warto zwrócić uwagę w swoim samochodzie i poddawać je regularnej kontroli w serwisie?

 • Olej silnikowy

Olej silnikowy pełni bardzo wiele ważnych funkcji - odpowiada za smarowanie części ruchomych jednostki napędowej, oczyszcza ją i chroni przed korozją, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury pracy. Mówiąc krótko - to właśnie dzięki niemu silnik działa w optymalnych warunkach i nie jest narażony na różnego rodzaju awarie

Przyjmuje się, że olej silnikowy należy wymieniać co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Warto udać się do serwisu, gdzie mechanik ocenia jego stan i w razie potrzeby wymienia go na nowy. 

 • Płyn hamulcowy i inne płyny eksploatacyjne

Płyny eksploatacyjne mają bezpośredni wpływ na pracę poszczególnych układów w Twoim pojeździe. Ich niedobór, zużycie albo niska jakość mogą prowadzić do różnego rodzaju usterek, które prowadzą do konieczności naprawy aut. Które z nich należy regularnie sprawdzać i wymieniać?

 • Płyn hamulcowy - należy wymieniać go co 2 lata.
 • Płyn chłodniczy - należy wymieniać go co 2 lata.
 • Płyn wspomagania kierownicy - należy wymieniać go co 2-3 lata.
 • Płyn do spryskiwaczy - należy wymieniać go na letni i zimowy, a także regularnie kontrolować jego poziom.

Pamiętaj również o tym, że regularnej kontroli wymagają klocki hamulcowe, które mogą się zużywać, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

 • Filtr paliwa i inne

Filtr paliwa odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń stałych. Należy wymieniać go regularnie, najlepiej po 30 tysiącach przebiegu, ponieważ może ulec zapchaniu, co wpłynie negatywnie na eksploatację Twojego samochodu.

To jednak nie wszystko. Regularnego serwisowania wymagają również:

 • filtr powietrza, który jest odpowiedzialny za przedostawanie się do silnika czystego powietrza i z czasem może ulec zapchaniu;
 • filtr kabinowy, który pozwala oddychać świeżym powietrzem wewnątrz samochodu, co ma wpływ na komfort kierowcy oraz pasażerów.
 • Klimatyzacja i elektronika

Zarówno system klimatyzacji, jak również elektryka w samochodzie narażone są na różnego rodzaju problemy, którym warto zapobiegać. Brak regularnej kontroli poszczególnych elementów, w tym świateł, może doprowadzić do znacznego obniżenia komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Co więcej, bagatelizowanie różnego rodzaju, nawet z pozoru niewielkich, problemów związanych z działaniem elektryki, może narazić Cię na bardzo duże koszty naprawy w przyszłości.

 • Ciśnienie w oponach

Jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy jest ogumienie, które również sprawdza mechanik w trakcie serwisu. Ważny jest tu nie tylko stan opon czy wysokość bieżnika, ale również ciśnienie. Zbyt niskie lub wysokie może pozbawić samochodu należytej przyczepności (również na suchych nawierzchniach), wpłynąć negatywnie na jego dynamikę, a nawet zużycie paliwa. Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę i w razie konieczności zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie w oponach.

Gdzie warto serwisować auto? Najlepiej w serwisie ASO!

Istnieje wiele warsztatów, które oferują przeglądy samochodów różnych marek. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że wszelkie prace zostaną wykonane z należytą sumiennością i w sposób prawidłowy, postaw na serwisowanie samochodu w ASO, czyli autoryzowanej stacji obsługi. Przeprowadza ona naprawy i konserwacje pojazdów określonej marki, co ma ogromny wpływ na jakość świadczonych usług. Z czego to wynika?

Autoryzowany serwis producenta skupia się na danych modelach konkretnej marki, zatrudniając specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Doskonale znają oni poszczególne auta i dzięki temu są w stanie skutecznie zdiagnozować problem, a następnie go wyeliminować. Co więcej, atutem takich serwisów jest wykorzystanie oryginalnych części, które są lepsze niż tanie zamienniki, a także stosowanie najnowocześniejszych technologii w celu wykrywania usterek. Warto dodać, że skorzystanie z usług takiego serwisu motoryzacyjnego nie musi wcale wiązać się z dużo wyższą ceną!

Chcesz mieć pewność, że wszystkie podzespoły i układy w Twoim samochodzie pracują prawidłowo? A może dostrzegłeś nietypowe zachowanie auta i chcesz skonsultować się ze specjalistami? Niezależnie od tego, jaki model pojazdu posiadasz i czy jest on wyposażony w silnik diesla, spalinowy, czy hybrydowy - zapraszamy do wizyty w naszym serwisie Toyoty. Zdiagnozujemy problem, zapewnimy Ci jego skuteczne wyeliminowanie, a także gwarancję na świadczone usługi. Co więcej, nasi specjaliści doradzą Ci m.in., jak eksploatować auto i na co zwrócić uwagę, by zwiększyć jego żywotność oraz sykać maksymalny komfort i bezpieczeństwo na każdej trasie!

Autor: Piotr Czernecki