Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?

samochód elektryczny zalety i wady

Samochody elektryczne cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Ich zwolenników przybywa również w naszym kraju, na co wpływ ma wiele czynników. Zastanawiasz się nad zakupem elektryka? W takim razie dobrze trafiłeś - przygotowaliśmy dla Ciebie zalety i wady tego rodzaju pojazdów, co pozwoli Ci łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Zapraszamy do lektury!

Wady i zalety samochodów elektrycznych - co warto wiedzieć?

Zanim jednak omówimy zalety i wady samochodów elektrycznych, sięgnijmy do statystyk, które stanowią najlepsze potwierdzenie rosnącej popularności tego typu aut. Okazuje się, że pod koniec czerwca 2024 w naszym kraju zarejestrowanych było już niemal 70 tysięcy pojazdów całkowicie elektrycznych, a w pierwszym półroczu bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o ponad 12 tysięcy sztuk. Jeszcze większe wrażenie robią liczby w skali globalnej - łączna liczba aut z silnikiem elektrycznym przekroczyła pod koniec 2023 roku 40 milionów egzemplarzy na całym świecie!

Robi wrażenie? Oczywiście, dlatego warto dowiedzieć się, dlaczego na zakup samochodu elektrycznego decyduje się tak wiele osób. Oto najważniejsze zalety oraz wady tego rodzaju pojazdów!

Zalety samochodów elektrycznych

Rosnąca popularność aut elektrycznych wynika przede wszystkim z ich licznych zalet, do których zaliczamy zwłaszcza niskie koszty eksploatacji, komfort i dynamikę jazdy oraz bezawaryjność.

Niższe koszty eksploatacji

Samochody elektryczne uchodzą za niezwykle ekonomiczne, co wynika z kilku czynników. Tym najważniejszym jest oczywiście tańsza niż paliwa kopalne energia elektryczna, która służy do zasilania tego rodzaju pojazdów. W efekcie ich ładowanie nie jest tak kosztowne, jak tankowanie benzyną tradycyjnych samochodów. Co więcej, w mieście, gdzie zużycie paliwa jest bardzo wysokie ze względu na częste hamowanie i przyspieszanie, elektryki mogą poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym, co również ma wpływ na niższe koszty ich eksploatacji.

Warto również dodać, że wybierając samochód elektryczny, unikniesz częstych wizyt w serwisie. Okazuje się bowiem, że jego układ napędowy ma mniej ruchomych części niż silniki spalinowe, co oznacza mniejsze ryzyko awarii i jednocześnie niższe koszty utrzymania.

Komfort i dynamika jazdy

Samochody elektryczne są polecane wszystkim tym osobom, które cenią sobie komfort i dynamikę jazdy. Po pierwsze, posiadają doskonałe, rozbudowane wyposażenie i tworzone są przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Po drugie, samochody elektryczne są wyjątkowo ciche, co ma ogromny wpływ na komfort pokonywania kolejnych kilometrów. I w końcu po trzecie, wykorzystuje się w nich nowoczesne rozwiązania, takie jak zaawansowane technologicznie systemy multimedialne czy ograniczające ryzyko zdarzenia drogowego systemy bezpieczeństwa.

Na uwagę zasługują także osiągi - elektryki nie tylko dorównują pod tym względem tradycyjnym pojazdom, ale często je przewyższają, nierzadko osiągając ponad 100 KM, a nawet 200 KM mocy. Efekt? Niesamowite przyspieszenie i wyjątkowe wrażenia podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Wytrzymała bateria

Rozwój branży e-mobility sprawia, że w elektrykach stosuje się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i pojemne akumulatory, które zapewniają bardzo duży zasięg i dzięki temu nie wymagają częstego uzupełniania energii. Jeżeli dodamy do tego fakt, że ładowanie samochodów elektrycznych jest możliwe w zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt minut, otrzymamy pojazdy niezawodne, które sprawdzą się zarówno podczas krótkich podróży po mieście, jak i długich wypraw, np. na wakacje.

Niska awaryjność

Produkcja samochodów elektrycznych, wbrew pozorom, nie należy do najbardziej skomplikowanych. Posiadają one bowiem stosunkowo proste konstrukcje i mniejszą liczbę części mechanicznych, co przekłada się na mniejszą niż w przypadku pojazdów benzynowych awaryjność. Dzięki temu ograniczysz liczbę wizyt w serwisie do minimum, co wpłynie nie tylko na Twój budżet, ale również komfort.

Darmowe parkowanie

Posiadanie samochodu elektrycznego uprawnia do bezpłatnego parkowania w strefach do tego wyznaczonych. Co więcej, jego właściciel ma często możliwość korzystania z buspasów, co znacząco usprawnia podróżowanie - zwłaszcza w zatłoczonych miastach.

Ekologiczność

Nie ulega wątpliwości, że samochody napędzane silnikiem elektrycznym są przyjazne dla środowiska naturalnego. Wynika to z ich zeroemisyjności - nie wydzielają szkodliwych dla otoczenia spalin, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach. Korzyści dla środowiska wynikają również z faktu, że samochody zasilane prądem doskonale współpracują z odnawialnymi źródłami energii. Można ładować je np. za pomocą specjalnych, przydomowych stacji ładowania zintegrowanych z fotowoltaiką.

Wady samochodów elektrycznych

Wszystkie te zalety sprawiają, że samochody elektryczne stają się coraz lepszą alternatywą dla aut spalinowych. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają wad.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że samochody elektryczne są droższe od tych tradycyjnych - zwykle trzeba zapłacić za nie kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Na szczęście rozwój elektromobilności oraz coraz większa dostępność tego rodzaju pojazdów powodują, że ich ceny z czasem będą coraz bardziej przystępne. Nie bez znacznie jest też fakt, że na takie auto można uzyskać dofinansowanie, co znacznie obniży koszty jego zakupu.

Inną wadą jest ograniczona liczba publicznych miejsc do ładowania silników elektrycznych. Problem ten dostrzegalny jest zwłaszcza w Polsce, jednak z roku na rok przybywa takich punktów i z biegiem lat sytuacja powinna się zdecydowanie poprawić. Alternatywą jest inwestycja we wspomnianą już przydomową stację ładowania samochodów elektrycznych, co może okazać się niezwykle opłacalne.

Podsumowanie. Czy warto kupić samochód elektryczny?

Jak widać, samochody elektryczne mają dużo więcej zalet niż wad, dlatego ich rosnąca liczba na polskich drogach nie jest dziełem przypadku. W porównaniu do tradycyjnych pojazdów są tańsze w eksploatacji, mniej awaryjne, cichsze i bardziej ekologiczne. Co więcej, technologie stale się rozwijają, dlatego możemy założyć, że z czasem auta tego typu staną się jeszcze doskonalsze i będą w stanie zaspokajać potrzeby najbardziej wymagających kierowców.

Chcesz stać się właścicielem samochodu elektrycznego? Sprawdź ofertę Toyoty, która dostrzega potencjał elektromobilności i oferuje jeden z najbardziej zaawansowanych modeli na rynku, czyli BZ4X. Zapewnia on maksymalne bezpieczeństwo i komfort jazdy oraz jest pojazdem zeroemisyjnym, który przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W naszym salonie znajdziesz również niezwykle popularne hybrydy, stanowiące połączenie silnika benzynowego z elektrycznym - sprawdź pełną ofertę, umów się na jazdę próbną i postaw na technologie przyszłości, które pozwolą Ci na nowo cieszyć się jazdą samochodem!

Autor: Piotr Czernecki