Leasing dla osoby prywatnej - warunki i korzyści

leasing dla osoby prywatnej toyota

Leasing samochodu, to usługa kojarzona przed wszystkim z przedsiębiorstwami - jeszcze do niedawna mogli z niego korzystać wyłącznie właściciele firm, chcący wzmocnić swoją flotę pojazdów. Dzisiaj jednak leasingobiorcą może być także prywatny konsument, który nie chce albo nie może zakupić auta za gotówkę. Na czym polega leasing dla osoby fizycznej, jakie korzyści daje ta forma finansowania i jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Co to jest leasing konsumencki dla osób prywatnych?

Leasing prywatny, nazywany również konsumenckim, jest formą finansowania dedykowaną osobom fizycznym, które nie posiadają osobowości prawnej i nie prowadzą działalności gospodarczej. Podpisując umowę leasingu, konsument (leasingobiorca) może korzystać z używanego lub nowego samochodu udostępnionego przez firmę leasingową (leasingodawcę). W zamian za to zobowiązany jest płacić ratę za użyczony samochód w wysokości ustalonej w umowie. Przedmiot leasingu, czyli w tym wypadku samochód, wciąż jest własnością leasingodawcy - to firma, która udostępniła auto, widnieje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Sytuacja może zmienić się dopiero po zakończeniu umowy leasingowej - wtedy leasingobiorca ma trzy opcje: wykupienie samochodu, skorzystanie z innego pojazdu albo zrezygnowanie z usługi.

W praktyce leasing auta jest jedną z najmniej skomplikowanych i najbardziej korzystnych form finansowania dla osób prywatnych, stanowiąc doskonałą alternatywę zwłaszcza dla kredytów samochodowych. Wymaga mniej formalności, jest tańszy i często nie wymaga bardzo dobrej zdolności kredytowej. Efekt? Na skorzystanie z leasingu konsumenckiego samochodu decyduje się coraz więcej osób, które nie dysponują dużą gotówką, a ich marzeniem jest użytkowanie nowego modelu samochodu - prosto z salonu.

Jakie są korzyści z wyboru leasingu samochodowego dla osób prywatnych?

Zastanawiasz się, czy wziąć auto w leasing? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o korzyściach, jakie daje ta forma finansowania. Oto najważniejsze zalety leasingu konsumenckiego!

  1. Minimum formalności. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie potrzeba wiele, aby wziąć samochód w leasing. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest dostępny również dla osób fizycznych z mniejszą zdolnością kredytową i nie jest uwarunkowany tak dużymi obostrzeniami, jak np. kredyt. W praktyce wystarczy wybrać firmę udzielającą leasingu i jeden z wielu oferowanych modeli samochodów, ustalić wysokość rat i czas trwania umowy, a także wysłać wniosek. Dokumentami, jakie są wymagane od osób chcących wziąć w leasing auto, są najczęściej tylko zaświadczenie o aktualnym miejscu zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Czasami obowiązkowa jest też opłata wstępna (wkład własny), ustalana przez leasingodawcę.
  2. Brak wpływu na zdolność kredytową. Firmy leasingowe nie przekazują danych klientów indywidualnych do BIK (Biura Informacji Kredytowej), w związku z czym leasing nie ma wpływu na Twoją zdolność kredytową.
  3. Korzystne warunki. To, ile kosztuje leasing, zależy przede wszystkim od wybranego samochodu oraz wynegocjowanych warunków. W praktyce jednak ta forma finansowania jest niezwykle korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ leasingobiorca spłaca tylko część kwoty za użytkowanie samochodu, a nie całość. W efekcie leasing jest o wiele tańszy niż kredyt.
  4. Elastyczne warunki umowy. Leasingobiorca ma wpływ zarówno na wysokość wkładu własnego (zwykle od 0 do 30% wartości samochodu), jak również czas trwania leasingu konsumenckiego i tym samym wysokość miesięcznych rat. Daje to spore możliwości i pozwala sprawdzić oraz wybrać ofertę, która będzie w stu procentach dopasowana do potrzeb oraz możliwości finansowych.
  5. Mniej obowiązków. Biorąc pod uwagę fakt, że auto należy do firmy leasingowej, to do jej obowiązków zalicza się jego ubezpieczenie (OC) oraz zarejestrowanie. Pozwala to uniknąć wielu formalności i zaoszczędzić sporo czasu, co również jest sporą korzyścią dla osób, które zdecydowały się na leasing konsumencki.
  6. Dostęp do wielu samochodów. Leasing pozwala spełnić marzenie o nowych aucie prosto z salonu. Do dyspozycji osób fizycznych jest wiele modeli różnych marek, wśród których znaleźć można zarówno pojazdy osobowe, jak i dostawcze. Co więcej, wiele firm leasingowych oferuje również dostęp do samochodów używanych dla osób fizycznych, co może wiązać się z dużo niższą ratą.
  7. Liczne rabaty. W przypadku leasingu dla osób prywatnych często obowiązują liczne zniżki dla leasingobiorców. Mowa tu między innymi o niższych cenach samych pojazdów, jak również ubezpieczenia samochodu (np. Bonus Malus), części zamiennych czy usług serwisowych, w tym wymiany opon. Pozwala to w dłuższej perspektywie zyskać niemałe oszczędności. 
  8. Możliwość wykupienia samochodu. Po zakończeniu trwania umowy leasingowej to leasingobiorca decyduje, czy zechce wykupić samochód za dużo niższą cenę (względem jego wartości początkowej). Może również wymienić auto na inne (np. nowsze albo z innego segmentu) lub całkowicie zrezygnować z usługi.

Wszystko to sprawia, że auto w leasing dla osoby prywatnej to świetna opcja, na którą z roku na rok decyduje się coraz większa liczba Polaków. 

Warto wiedzieć! Jeżeli interesuje Cię leasing samochodu, szukaj ofert, które zapewniają  najbardziej korzystne warunki. Jedną z nich jest Leasing niższych rat od Toyoty. Więcej informacji na jego temat znajdziesz na stronie https://www.toyota-okecie.pl/finansowanie/leasing-kinto.

Leasing samochodu dla osoby prywatnej - jak z niego skorzystać?

W wielu firmach do zawarcia umowy leasingowej wystarczy dowód osobisty. Niekiedy jednak procedury mogą wymagać przedstawienia odpowiednich dokumentów. Aby możliwe było zawarcie umowy leasingu przez osobę prywatną, trzeba:

  • znaleźć firmę leasingową;
  • wybrać samochód;
  • określić czas trwania umowy i wysokość rat;
  • wypełnić stosowny wniosek;
  • przedstawić zaświadczenia o miejscu zatrudnienia i wysokości zarobków.

To wszystko!

Czym jest rata leasingowa i jak jest obliczana?

Wiesz już, na czym polega leasing dla osób prywatnych i jakie są jego korzyści. Warto jeszcze dowiedzieć się nieco więcej o samej racie leasingowej. Jest to miesięczna opłata za użytkowanie samochodu, której wysokość zależy od wysokości opłaty wstępnej, wartości przedmiotu leasingu oraz czasu trwania umowy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za leasing dla osób prywatnych w Polsce, możesz skorzystać z kalkulatora, który udostępniają praktycznie wszystkie firmy świadczące tego rodzaju usługi.

Jakie ubezpieczenia samochodowe są konieczne przy leasingu dla osoby prywatnej?

Zdecydowałeś się wziąć leasing dla osoby prywatnej? W takim razie firma leasingowa prawdopodobnie przedstawi Ci rekomendowany pakiet ubezpieczeń. Najczęściej to właśnie ona wykupuje polisę OC, wymagając jednocześnie uzupełnienia jej o AC, NNW czy Assistance, co pozwoli zyskać ochronę w sytuacji, gdy auto zostanie skradzione albo ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Niezależnie od tego, kto ubezpieczył pojazd, zobowiązany do opłacenia polisy jest zawsze leasingobiorca. W przypadku zdarzenia drogowego, odszkodowanie może zostać wypłacone na konto leasingodawcy lub leasingobiorcy - w zależności od warunków umowy. 

Jakie są główne koszty związane z leasingiem dla osób fizycznych?

Podstawowym kosztem związanym z leasingiem konsumenckim jest oczywiście comiesięczna rata. To jednak nie wszystko - w ramach usług skierowanych do osób prywatnych, leasingobiorca może ponieść również koszty związane z przygotowaniem umowy leasingowej, w skład których wchodzą wkład własny, ubezpieczenie oraz gwarancja.

Oczywiście wysokość wszelkiego rodzaju opłat może być bardzo zróżnicowana - w zależności od tego, z jakiej oferty skorzystasz i jaka będzie wartość leasingowanego samochodu. Zawsze więc warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, by uniknąć dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.

Autor: Piotr Czernecki