1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Jak włączyć tempomat w Toyota Auris?

toyota auris tempomat

W pojazdach marki Toyota stosuje się kompleksowe systemy zabezpieczeń, w skład których wchodzą między innymi układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, funkcja rozpoznawania znaków drogowych, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, automatyczne światła drogowe czy aktywny tempomat. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim - sprawdź, czym jest tempomat adaptacyjny, jak działa i jakie korzyści zapewnia kierowcy. Powiemy Ci również, co zrobić, by go aktywować - wbrew pozorom to bardzo proste!

Tempomat adaptacyjny, czyli większy komfort kierowcy. Czym jest i jakie funkcje pełni w Toyocie Auris?

Tempomaty to urządzenia, których zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości pojazdu ustawionej przez kierowcę. Ich historia zaczęła się 1945 roku - miały pomagać amerykańskim kierowcom w pokonywaniu dalekich tras i zmniejszaniu zużycia paliwa. Pomysł okazał się bardzo dobry, dlatego z czasem uniwersalne tempomaty zaczęły gościć w coraz większej liczbie pojazdów, zwłaszcza tych luksusowych. Dzisiaj stały się standardem i wyposażone są w nie również samochody marki Toyota, w tym Auris.

Obecnie producenci oferują swoim klientom tempomaty aktywne, nazywane również adaptacyjnymi lub ACC (Adaptive Cruise Control), które różnią się od tych tradycyjnych pod kilkoma względami. Przede wszystkim posiadają zdolność do monitorowania odległości między pojazdem kierowcy, a autem znajdującym się z przodu, co pozwala znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Tempomaty aktywne znajdują się zwykle w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów, a ich zastosowanie niesie wiele korzyści:

  • zapewniają komfort jazdy na długich trasach, gdzie konieczne jest zachowywanie stałych prędkości - np. na autostradach czy drogach ekspresowych;
  • poprawiają bezpieczeństwo jazdy, ułatwiając unikanie kolizji oraz licznych zagrożeń na drodze, spowodowanych nieuwagą innych uczestników ruchu;
  • pozwalają obniżyć zużycie paliwa dzięki wyeliminowaniu wahań prędkości i częstego wciskania hamulca.

Warto dodać, że dzięki temu urządzeniu zyskasz możliwość łatwiejszego stosowania się do ograniczeń związanych z prędkością. W efekcie unikniesz ryzyka mandatu.

Pamiętaj, że tempomat adaptacyjny ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych jest jednak bardzo niewiele, a kierowcy zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, że urządzenie nie sprawdza się podczas jazdy w warunkach miejskich, gdzie trzeba często hamować i przyspieszać.

Jak działa tempomat adaptacyjny?

Adaptacyjny tempomat nie tylko utrzymują stałą prędkość, ale również dostosowuje ją, aby utrzymać bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Jeżeli więc samochód przed Tobą zwolni, tempomat wyhamuje Twoje auto (odwrotna sytuacja będzie miała miejsce, gdy pojazd przed Tobą przyspieszy). Pozwala to zyskać większe bezpieczeństwo na drodze i unikać kolizji spowodowanych nieuwagą kierowcy lub niespodziewanymi zmianami prędkości auta przed tobą.

Co więcej tempomat aktywny sprawdza się na wzniesieniach, dostosowując moc układu napędowego tak, aby utrzymać odpowiednią prędkość podczas wjeżdżania pod górkę albo zjeżdżania. 

Jak włączyć tempomat Toyoty Auris? Krótki poradnik

Korzystanie z tempomatu aktywnego jest niezwykle proste. Aby skorzystać z jego możliwości:

  • rozpędź samochód do danej prędkości;
  • naciśnij odpowiedni przycisk ("set") na manetce tempomatu (przy kierownicy albo desce rozdzielczej).

Jak ustawić prędkość w czasie pracy tempomaty? Wystarczy naciskać przyciski "plus" i "minus" na kierownicy. Aby wyłączyć tempomat, należy wcisnąć pedał hamulca (lub sprzęgła w samochodach z manualną skrzynią biegów). Oczywiście w trakcie pracy urządzenia możesz przyspieszać i tym samym jechać szybciej na wybranych odcinkach drogi (poprzez wciśnięcie pedału gazu). Gdy puszczasz gaz, tempomat nie wyłącza się, ale wraca do zadanej prędkości.

Pamiętaj! Tempomaty aktywne zwykle działają w zakresie prędkości 30-200 km/h.

Toyota Auris, Toyota RAV4, Toyota Proace, Toyota Verso, Toyota Corolla z tempomatem adaptacyjnym - znajdziesz je w ofercie naszego salonu samochodowego!

Podsumowując - tempomat adaptacyjny stanowi świetne rozwiązanie dla kierowców często pokonujących długie trasy, którzy chcą zyskać większy komfort i bezpieczeństwo oraz zmniejszyć zużycie paliwa. Dlatego wyposażone w niego auta są tak chętnie wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i właścicieli firm (zwłaszcza transportowych).

Toyota Auris to tylko jeden z wielu modeli samochodów, w których zastosowano tempomat aktywny. Występuje on również w RAV4, Proace, Verso, Corolli i wielu innych autach, dlatego wybór jest bardzo duży. Szukasz nowoczesnego pojazdu wyposażonego w tempomat, dzięki któremu z łatwością ustalisz stałą prędkość i unikniesz wielu zagrożeń na drodze? Sprawdź ofertę naszego salonu samochodowego, w którym oferujemy nowe pojazdy marki Toyota - w tym typowo miejskie, a także SUVy, minivany oraz auta dostawcze. 

W Toyota Okęcie nie tylko zakupisz wymarzony samochód (również na zasadach leasingu firmowego lub konsumenckiego), ale też przetestujesz auto z tempomatem. Dzięki temu przekonasz się, czy jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Masz pytania albo chcesz umówić się na jazdę próbną? Zapraszamy do kontaktu lub wizyty w naszym salonie!

Autor: Piotr Czernecki