Jak unikać wypadków na drogach i podróżować bezpiecznie? Poradnik

jak unikać wypadków na drogach

Kierowanie pojazdami mechanicznymi wymaga zachowania ostrożności oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Niezbędne są również czujność, odpowiedni czas reakcji i dokładne obserwowanie tego, co dzieje się na drodze. Dowiedz się, jak całkowicie zlikwidować lub do minimum zmniejszyć ryzyko wypadku oraz stłuczki - niezależnie od tego, czy kierujesz samochodem osobowym, czy ciężarówką. Oto 6 najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym!

1. Wypadki drogowe powodowane przez nadmierną prędkość, czyli... zwolnij!

Większość wypadków drogowych wynika z nadmiernej prędkości oraz niedostosowania jej do warunków pogodowych. Nawet kilka-kilkanaście kilometrów więcej, niż przewidują ograniczenia na danym odcinku drogi, znacznie zmniejsza czas na reakcję i zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego też zawsze należy stosować się do znaków i zachować odpowiednią prędkość - nie przekraczaj 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 lub 120 km/h na drodze ekspresowej (w zależności od liczby pasów) i 140 km/h na autostradzie.

2. Jak uniknąć wypadku? Skup się na drodze

Jeżeli chcesz szczęśliwie docierać do każdego celu, wystrzegaj się korzystania w czasie jazdy z telefonu komórkowego, jedzenia posiłków czy nadmiernego używania nawigacji. Zamiast tego dokładnie obserwuj drogę i skupiaj się wyłącznie na jeździe - dzięki temu nie umknie Ci żaden rowerzysta lub pieszy, znajdujący się na wyznaczonym przejściu albo hamujący nagle pojazd przed Tobą.

3. Zachowuj bezpieczną odległość i patrz w lusterka podczas manewrów

Podczas jazdy samochodem zawsze należy trzymać odpowiedni dystans od kierowców jadących przed Tobą - najlepiej stosować się do zasady dwusekundowego odstępu. Zwróć też uwagę, by jak najkrócej przebywać w obszarze czyjegoś martwego punktu.

Pamiętaj! Podczas wyprzedzania, zmiany pasa ruchu i w trakcie wielu innych manewrów na drodze należy bezwzględnie zerknąć w lusterka. Przed samą podróżą zawsze ustaw lusterka boczne i lusterka tylne w samochodzie, aby zyskać możliwie jak najlepszą widoczność na jezdni

4. Nie jedź po alkoholu i gdy jesteś zmęczony

Statystyki są nieubłagane - w naszym kraju duża liczba ofiar śmiertelnych na drodze wciąż jest wynikiem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Dlatego nie wsiadaj za kierownicę nawet po spożyciu jednego drinka, a a także po imprezie poprzedniego dnia.

Odpowiedzialny kierowca to również taki, który nie prowadzi pojazdu, gdy jest zmęczony. Niedobór snu może znacząco zmniejszyć czas reakcji i tym samym uniemożliwić efektywne prowadzenie swojego pojazdu.

5. Utrzymuj prawidłową widoczność

W czasie jazdy samochodem powinieneś mieć czyste szyby, dlatego przed każdym przejazdem, nawet na krótkim odcinku, warto sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy oraz wycieraczek. Jeżeli chcesz zyskać odpowiednie pole widzenia wtedy, gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające (np. w czasie deszczu lub mgły), stosuj odpowiednie światła i zawsze ograniczaj prędkość!

6. Przestrzegaj przepisów drogowych i stosuj dobre nawyki (np. wczesne hamowanie)

To właściwie najważniejsza kwestia - niezależnie od sytuacji na drodze, staraj się stosować do przepisów ruchu drogowego. Ustępuj pierwszeństwa przejazdu, zachowaj szczególną czujność na przejeździe kolejowym i w pobliżu szkół, zwracaj uwagę na znaki i sygnalizacje itd.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz uniknąć ryzyka zderzenia z innym pojazdem, zadbaj o odpowiedni stan (i ciśnienie opon), przeprowadzaj regularne przeglądy swojego pojazdu i przed wyruszeniem w nieznaną trasę poznaj ją, np. dzięki mapom Google.

Jak kierowca powinien zachować się w razie wypadku lub stłuczki w mieście i na autostradzie?

Oczywiście nawet pomimo stosowania się do powyższych wskazówek, zdarzenia drogowe bywają nieuniknione - np. gdy sprawcą jest inny kierowca. Jeżeli doszło do:

  • wypadku: sprawdź, czy są poszkodowani i jaki jest ich stan, wezwij odpowiednie służby, zabezpiecz miejsce zdarzenia, a także udziel pomocy innym uczestnikom wypadku, jeżeli jest to konieczne;
  • kolizji: upewnij się, czy nikt nie został ranny, zabezpiecz miejsce zdarzenia i usuń pojazd, by nie przeszkadzał innym uczestnikom ruchu, spisz oświadczenie o zdarzeniu oraz poinformuj swoją firmę ubezpieczeniową.

Autor: Piotr Czernecki