1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Jak dbać o swój samochód, by cieszyć się nim przez lata?

jak dbać o swój samochód

Kupiłeś nowy samochód albo zauważyłeś, że Twoje auto coraz częściej odmawia posłuszeństwa? W takim razie warto poznać podstawowe zasady związane z użytkowaniem pojazdu, dzięki którym zadbasz o niego w sposób kompleksowy i zyskasz pewność, że posłuży Ci na przestrzeni wielu lat. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których powinien wiedzieć każdy właściciel auta!

Jak dbać o samochód? Coroczne przeglądy to podstawa!

Obowiązkowe badanie techniczne auta to nie wszystko. Jeżeli chcesz dbać o silnik oraz inne podzespoły i układy w swoim samochodzie, powinieneś umawiać się na standardowy przegląd u mechanika - przynajmniej raz w roku (albo zgodnie z zaleceniami producenta). Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ specjalista będzie w stanie dostrzec ewentualny problem i szybko wyeliminować go, zanim w Twoim pojeździe dojdzie do poważniejszych szkód, co wiązać się może ze sporymi kosztami. Należy regularnie sprawdzać przede wszystkim:

  • stan poszczególnych układów w samochodzie;
  • stan klimatyzacji i akumulatora;
  • stan opon (a także kół);
  • stan podwozia (np. pod kątem rdzy);
  • skrzynię biegów i wiele innych elementów.

Wizyta u mechanika powinna być obowiązkiem zwłaszcza w sytuacji, gdy dostrzeżesz niepokojące sygnały, jak zapalenie się którejś z kontrolek na kokpicie, nietypowe dźwięki albo dziwne zachowanie samochodu w trakcie jazdy. Każdy z tych objawów może świadczyć o potencjalnej awarii, którą trzeba jak najszybciej wyeliminować - po to, by móc cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.

Regularna wymiana oleju silnikowego i filtra, płynu hamulcowego i innych

Do prawidłowej pracy poszczególnych układów w samochodzie niezbędne są płyny eksploatacyjne, które należy uzupełniać albo wymieniać w odpowiednim czasie. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje auto będzie odpowiednio zachowywało się w trasie i nie dojdzie do uszkodzenia silnika, hamulców czy układu chłodzącego. O jakich płynach warto szczególnie pamiętać?

  • Olej silnikowy - do jego zadań zaliczamy między innymi smarowanie ruchomych części silnika spalinowego, zapewnianie odpowiednich warunków jego pracy oraz wydłużanie żywotności. Na wymianę oleju warto zdecydować się po około 10-20 tysiącach przejechanych kilometrów, a jego stan należy regularnie sprawdzać.
  • Płyn chłodniczy - dzięki niemu masz pewność, że układ napędowy nie będzie się przegrzewał i że wewnątrz układu chłodniczego nie pojawi się kamień. Dlatego warto regularnie go wymieniać - najlepiej co 2 lata.
  • Płyn do spryskiwaczy - jego odpowiedni poziom zapewnia skuteczną pracę wycieraczek i tym samym pozwala na komfortową oraz bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Warto sprawdzić jego stan co 2-3 tygodnie i w razie niedoborów uzupełnić (letni lub zimowy, w zależności od pory roku).
  • Płyn hamulcowy - jest on odpowiedzialny za prawidłową pracę układu hamulcowego, a wszelkie niedobory mogą kilkukrotnie wydłużyć drogę hamowania. Należy go wymieniać co 2 lata albo około 50-60 tysięcy przejechanych kilometrów.

Wymiana opon na letnie i zimowe, czyli bezpiecznie o każdej porze roku

Każdy kierowca wie, że należy wymieniać opony na zimowe i letnie, w zależności od zbliżającego się sezonu. Dzięki temu zyskasz pewność, że auto będzie przyczepne, a droga hamowania na tyle krótka, by nie stworzyć zagrożenia na drodze (również w deszczową pogodę albo w okresie zimowym).

Warto jednak pamiętać, że wymiana opon to nie wszystko. Zarówno w przypadku samochodów używanych, jak i nowych bardzo istotną kwestią jest także regularne sprawdzanie ciśnienia - jeżeli będzie nieodpowiednie, kierowanie pojazdem okaże się trudniejsze, a ogumienie będzie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Równie ważne jest sprawdzanie stanu bieżnika, który może zaalarmować kierowcę o konieczności wymiany opon na nowe.

Tankowanie wysokiej jakości paliwa, czyli w trosce o silnik

Wielu kierowców nie przywiązuje zbyt dużej wagi do jakości benzyny albo oleju napędowego w silnikach Diesla. Tymczasem jest to bardzo istotna kwestia - najtańsze paliwo może nie tylko wpłynąć negatywnie na spalanie auta, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika i konieczności jego wymiany, co wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Warto więc wybierać produkty wysokiej jakości, nawet jeżeli są nieco droższe, a także tankować na sprawdzonych stacjach.

Specjaliści polecają wlewać do baku benzyny uszlachetnione tzw. inhibitorami utleniania, które ochronią przed utlenianiem się paliwa w trakcie magazynowania, co mogłoby nieść wiele negatywnych konsekwencji. Istotną rolę mogą odgrywać również wartościowe dodatki do oleju napędowego, w tym depresatory, środki antypienne i antyelektrostatyczne czy modyfikatory liczby cetanowej.

Jak dbać o auto, by wyglądało pięknie? Sprawdź, myj i zabezpieczaj lakier!

Każdy kierowca powinien troszczyć się nie tylko o stan układów, co sprawi, że samochód będzie służył nam jak najdłuższej. Bardzo istotną kwestią jest też dbanie o karoserię, by auto przez wiele lat cieszyło oczy i było powodem do dumy dla swojego właściciela.

Jak dbać o lakier samochodu? Kluczową kwestią jest oczywiście regularne usuwanie zanieczyszczeń, w tym błota wymieszanego z solą drogową, ptasich odchodów czy innych zabrudzeń. Warto możliwie jak najczęściej odwiedzać myjnię bezdotykową, w której zadbamy o nasz pojazd i zyskamy pewność, że lakier będzie w dobrej kondycji przez długi czas. 

Oprócz mycia samochodu należy także zabezpieczyć karoserię przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i wspomnianych wcześniej zanieczyszczeń. Specjaliści polecają wysokiej jakości woski ochronne - naturalne, syntetyczne lub hybrydowe, które dodatkowo zapobiegają utlenianiu się lakieru. Wszelkie widoczne na pierwszy rzut oka zatarcia czy rysy warto jak najszybciej usunąć - nie tylko ze względów estetycznych, ale również ryzyko rozwoju korozji. Pamiętaj również o tym, by nie myć samochodu na zewnątrz w trakcie niskich temperatur. Zima to dla kierowców nie tylko gorsze warunki na drodze, ale również dodatkowe zagrożenie dla powłoki ochronnej na karoserii. Zanieczyszczenia warto usuwać pod dachem i dokładnie wytrzeć auto po zakończonym myciu (do sucha).

A co z wnętrzem samochodu? Aby o nie zadbać, warto skorzystać z kilku sprawdzonych wskazówek. Pamiętaj przede wszystkim o:

  • regularnym i dokładnym odkurzaniu wnętrza, co pozwoli Ci cieszyć się komfortową jazdą;
  • czyszczeniu tapicerki przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych, dedykowanych konkretnym materiałom;
  • korzystaniu z preparatów do konserwacji i zabezpieczania tapicerki, zwłaszcza skórzanej.

Wszystko to sprawi, że auto będzie prezentowało się znakomicie nawet po wielu latach, co pozwoli Ci nie tylko cieszyć się komfortem jazdy, ale również sprzedać samochód po atrakcyjnej cenie.

Pamiętaj! Chcąc mieć pewność, że samochód będzie służył nam jak najdłużej, warto chronić jego karoserię przed rdzewieniem. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy auto jest narażone na negatywny wpływ błota pośniegowego zmieszanego z solą drogową. Każdemu właścicielowi samochodu jest polecana konserwacja podwozia, którą można wykonać w większości warsztatów - dzięki temu problem korozji nie będzie Cię dotyczył!

Zadbaj o samochód w serwisie Toyoty!

Powyższe wskazówki sprawią, że eksploatacja samochodu będzie o wiele mniej problematyczna, a Ty unikniesz niebezpiecznych sytuacji na drodze. Pamiętaj, by w razie jakichkolwiek usterek, m.in. silnika, hamulców, rozrządu, zawieszenia, turbiny, układu wtryskowego czy filtra paliwa natychmiast skorzystać ze wsparcia doświadczonych mechaników. W naszym serwisie Toyoty zapewniamy kompleksową naprawę aut oraz przeglądy używanych i nowych pojazdów. Dzięki wiedzy, nowoczesnym sprzętom oraz zaangażowaniu dokładnie zbadamy każdy parametr i element, a także znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów ze swoim autem zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i umówi termin wizyty!

Autor: Piotr Czernecki