1. Świat Toyoty
 2. O Toyocie

Ile trwa produkcja samochodu Toyota?

produkcja samochodu toyota

Dostępność nowych modeli samochodów, tworzonych zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, w ostatnim czasie była mocno ograniczona. Niedobory komponentów i podzespołów czy niepokoje społeczne związane z pandemią i wojną sprawiły, że wielu klientom przyszło czekać na nowy samochód nawet kilka miesięcy. Na szczęście sytuacja wraca do normy, a prognozy na kolejne lata są bardzo optymistyczne. Sprawdź więc, ile trwa produkcja samochodu Toyoty i jaki jest czas realizacji jego dostawy po złożeniu zamówienia!

Produkcja samochodu marki Toyota - jak długo trwa i z jakich etapów składa się cały proces?

W teorii stworzenie gotowego samochodu zajmuje największym firmom, takim jak Toyota, zaledwie 30 godzin. W praktyce jednak, czas produkcji w przypadku niektórych modeli może zostać znacznie wydłużony, na co wpływ ma np. ograniczona dostępność komponentów potrzebnych do realizacji zamówienia. Mowa tu między innymi o półprzewodnikach, których niedobory powodowały w 2021 i 2022 r. spore opóźnienia - nie tylko na rynku motoryzacyjnym, ale i w branży elektronicznej. Zmniejszało to dostępność aut w niektórych wersjach wyposażenia, w wyniku czego czas oczekiwania na wybrany model mógł ulec wydłużeniu. Problem ten dotyczył nie tylko samochodów Toyoty, ale również innych marek, takich jak Audi, Ford, Honda, Suzuki, Peugeot, VW, BMW, Nissan, Porsche, Skoda czy Renault.

Na szczęście - jak wspomnieliśmy wcześniej - nastąpił przełom w tej kwestii, dzięki któremu procesy produkcyjne ponownie zajmują niewiele czasu. W efekcie klienci, którzy zamawiają różne modele Toyoty, również w niestandardowych konfiguracjach, mają duże szanse na szybką realizację zamówienia. Wynika to również z polityki prowadzonej przez japońskiego producenta, a także niezwykle wysokich standardów produkcyjnych, które wpływają na wzrost dostępności poszczególnych modeli aut.

Od czego zależy, w jakim czasie fabryka jest w stanie wyprodukować nowy samochód?

Dostępność komponentów to tylko jeden z czynników, który wpływa na szybkość procesu produkcji. Kluczowe są również metody oraz rozwiązania stosowane przez konkretnego producenta. Toyota wykorzystuje specjalny system produkcji aut TPS (Toyota Production System), nazywany również szczupłym zarządzaniem lub zarządzaniem „w samą porę”. W praktyce jest to zespół narzędzi i praktyk wypracowanych w latach 50. XX w., który z jednej strony pozwolił na podniesienie jakości produkcji, a z drugiej zwiększenie liczby tworzonych samochodów. Co więcej, dzięki niemu możliwe było wyeliminowanie nieefektywności i uzyskanie optymalnej wydajności.

Filozofia Toyoty jest prosta - pojazdy należy produkować w skali lokalnej, a więc w regionie, w którym będą sprzedawane. Pozwala to doskonale poznać priorytety i preferencje klientów, a także lepiej zrozumieć, w jaki sposób korzystają oni ze swoich aut. To także sposób na znaczne skrócenie czasu realizacji oraz zmniejszenie kosztów dostawy - dzięki temu, że samochody Toyoty produkowane są w naszym kraju albo pobliskich państwach, nie ma konieczności sprowadzania aut do Polski z dalekich zakątków globu. W efekcie nie musisz czekać w nieskończoność na swój samochód.

A jak przebiega sam proces produkcji? Za przykład warto wziąć model Toyota Auris, który produkowany jest w fabryce w Burnaston w Wielkiej Brytanii. 

 • Pierwszy etap produkcji ma miejsce w prasowni, gdzie 45-tonowe stalowe walce są wygładzane, cięte na arkusze, formowane i wytłaczane w celu uzyskania kształtów odpowiednich dla karoserii. Następnym krokiem jest spawanie, co pozwala nadać im formę niepolakierowanego nadwozia.
 • Na drugim etapie roboty spawalnicze oraz wykwalifikowani pracownicy montują karoserie, a także wytwarzają bardziej złożone elementy, takie jak drzwi. 
 • Następnie pojazd trafia do lakierni, gdzie zostaje oczyszczony i pokryty powłokami antykorozyjnymi, a także wodoodpornym uszczelniaczem i materiałem tłumiącym hałas oraz wibracje. Potem nakładane są wierzchnie warstwy lakieru.
 • Aby stworzyć w pełni funkcjonalny samochód, wędruje on z lakierni do hali montażowej. To właśnie tam wyposażany jest w niezbędne części - od silnika do systemów bezpieczeństwa. 
 • Ostatnim etapem jest sprawdzanie jakości pojazdu - przechodzi on przez ponad 2000 rygorystycznych badań, dzięki czemu masz pewność, że będzie niezawodny na przestrzeni wielu lat.

W fabryce Toyoty w Wielkiej Brytanii powstaje 750 samochodów dziennie, co daje 1 egzemplarz na 66 sekund. Cały proces produkcji składa się z aż 825 procesów!

Jak długo trzeba czekać na transport zamówionego auta do dealera?

Jak podaje sam producent, na odbiór auta z centralnego magazynu w Mszczonowie trzeba czekać średnio 21 dni. Oczywiście w niektórych przypadkach czas oczekiwania na samochód może być dłuższy - wszystko zależy od wybranego modelu oraz pakietu wyposażenia. 

Zawsze możesz mieć pewność, że kupując Toyotę w autoryzowanym salonie, będziesz poinformowany o terminie odbioru swojego wymarzonego auta. Twój samochód zostanie dostarczony tak szybko, jak to tylko możliwe! Dzięki temu Toyota od lata jest liderem rynku motoryzacji i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Nie chcesz czekać na dostawę samochodu? Zgłoś się do naszego salonu i wybierz auto dostępne od ręki!

W wielu przypadkach pojazdy Toyoty, np. Land Cruiser, Yaris Cross, RAV4 czy Corolla, a także marki Lexus, dostępne są od ręki. W naszym salonie sprzedaży samochodów oferujemy wiele modeli w różnych konfiguracjach, na które nie musisz czekać i które jeszcze tego samego dnia będziesz mógł parkować w swoim garażu. Dotyczy to zarówno aut z silnikiem benzynowym, jak i niezwykle popularnych dzisiaj hybryd.

Jako autoryzowany diler, zapewniamy:

 • dostęp do ogromnej liczby modeli Toyoty, które zostaną w stu procentach dopasowane do Twoich potrzeb - zarówno pod względem osiągów, jak i wyposażenia;
 • jasne, klarowne umowy kupna-sprzedaży, a także różne formy finansowania - w tym leasing konsumencki i firmowy, który pozwoli Ci stać się posiadaczem wymarzonego auta nawet przy ograniczonym budżecie;
 • informowanie o dostępności poszczególnych modeli oraz terminie ich odbioru - czas oczekiwania wynosi obecnie maksymalnie kilka tygodni;
 • serwisowanie samochodów marki Toyota (i nie tylko), co pozwoli Ci wyeliminować każdą usterkę i cieszyć się komfortową oraz bezpieczną jazdą na każdej trasie;
 • możliwość umówienia się na jazdę próbną, dzięki której zyskasz pewność, że wybrany model Toyoty jest tym, o którym zawsze marzyłeś.

Masz  wątpliwości albo chcesz zadać pytanie pracownikowi firmy Toyota? Zapraszamy do kontaktu z naszym salonem albo bezpośredniej wizyty i sprawdzenia dostępności wybranego modelu! Pytania można kierować również na e-mail klient@toyota.pl. Jeżeli chcesz sprawdzić status swojego zamówienia, skorzystaj z funkcji „śledzenia zamówienia” dostępnej na portalu „Moja Toyota” albo skontaktuj się bezpośrednio z naszym salonem (jeżeli to u nas dokonałeś zakupu auta).

Autor: Piotr Czernecki