Hybryda plug-in - jak działa?
Samochody hybrydowe, wyposażone w silnik spalinowy i napęd elektryczny, robią prawdziwą furorę wśród kierowców. Powodów jest kilka, a do tych najważniejszych zaliczamy niskie koszty eksploatacyjne, komfort jazdy, ekologiczność oraz doskonałe osiągi. Szczególnie dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się hybrydy typu plug-in (PHEV), które stanowią rozwinięcie tej wyjątkowej technologii. Czym są? Jak działają? I w końcu - jakie są ich zalety? Sprawdźmy!
Czym jest i jak działa hybryda typu plug-in (PHEV)?
Hybryda typu plug-in (PHEV - Plug-in Hybrid Electric Vehicle) to samochód łączący silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym, który można ładować z zewnętrznego źródła prądu (np. gniazdka elektrycznego lub stacji ładowania). Dzięki temu może poruszać się na samym napędzie elektrycznym przez dłuższy dystans niż klasyczna hybryda. Co więcej, dzięki bardziej pojemnym akumulatorom, taki napęd posiada większy zasięg, zapewniając kierowcom mobilność i komfort podróżowania - zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach.
Jak działa hybryda plug-in? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zarówno budowę napędu i źródła energii, jak również tryby jazdy i ładowanie baterii.
1. Napęd i źródła energii w hybrydzie PHEV
Hybryda PHEV wykorzystuje dwa źródła napędu:
- silnik spalinowy, który stanowi główne źródło napędu - aktywuje się podczas jazdy na dłuższych trasach i przy wyższych prędkościach (np. na autostradach), gdy potrzebna jest większa moc (np. podczas dynamicznego przyspieszania lub jazdy pod górę) oraz kiedy bateria jest rozładowana;
- silnik elektryczny, który stanowi wsparcie dla spalinowego - pozwala z jednej strony na jazdę w trybie elektrycznym (np. w mieście, przy niższych prędkościach), a z drugiej pełni funkcję generatora (przekształca energię kinetyczną w elektryczną i ładuje akumulator).
Warto zaznaczyć, że samochodach z napędem hybrydowym plug-in bateria jest większa niż w klasycznej hybrydzie, co umożliwia jazdę na samym prądzie nawet przez 100 km, zależnie od modelu.
2. Tryby jazdy
Pojazd plug-in hybrid może pracować w kilku trybach:
- tryb elektryczny (EV Mode) - samochód korzysta wyłącznie z silnika elektrycznego, zużywając energię zgromadzoną w akumulatorze (jest to najoszczędniejszy i najbardziej ekologiczny tryb);
- tryb hybrydowy (Hybrid Mode) - gdy bateria się rozładowuje, auto automatycznie przechodzi na tryb hybrydowy, a silnik benzynowy wspiera napęd elektryczny (układ hybrydowy sam decyduje, kiedy korzystać z którego źródła);
- tryb spalinowy - w razie potrzeby samochód może działać jak klasyczny pojazd spalinowy, np. podczas długiej trasy po autostradzie.
3. Ładowanie baterii
Samochody hybrydowe typu plug-in mogą być ładowane z zewnętrznego źródła, a jest to możliwe za pomocą:
- zwykłego gniazdka domowego - ładowanie trwa od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od pojemności baterii;
- domowej ładowarki (wallbox) - po podłączeniu do niej ładowanie trwa krócej, zwykle od 2 do 5 godzin;
- publicznej stacji ładowania - szybkie ładowarki skracają czas ładowania nawet do 1–3 godzin.
Warto dodać, że ładowanie akumulatora może odbywać się również podczas jazdy, dzięki odzyskiwaniu energii (np. w trakcie hamowania).
Czym samochód hybrydowy plug-in różni się od zwyczajnej hybrydy?
Istnieje kilka zasadniczych różnić pomiędzy napędem PHEV a klasyczną hybrydą (HEV) i to właśnie one decydują o tym, że samochody plug-in cieszą się rosnącą popularnością wśród kierowców.
Po pierwsze, hybrydę plug-in ładuje się z zewnętrznego źródła energii, podczas gdy klasyczna hybryda ładuje swoje akumulatory samoczynnie podczas jazdy (rekuperacja).
Po drugie, przewagą napędu plug-in nad standardową hybrydą jest większy zasięg. Dzięki bardziej pojemnemu akumulatorowi jest on w stanie przejechać wyłącznie na silniku elektrycznym nawet 100 km, podczas gdy w HEV dystans ten wynosi zaledwie kilka km.
Po trzecie, napęd w wersji plug-in zapewnia mniejsze spalanie. Dzięki dużemu zasięgowi w trybie elektrycznym samochody tego typu osiągają zużycie paliwa na poziomie zaledwie 1-2 l/100 km (według badań WLTP), co pozwala zyskać duże oszczędności.
Ponadto hybrydy plug-in są bardziej ekologiczne, ponieważ zapewniają możliwość zeroemisyjnej jazdy na większych dystansach. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.
Największe zalety napędu hybrydowego plug-in
Czy zatem warto kupić samochód z układem napędowym typu plug-in hybrid? Zdecydowanie tak, a wynika to z jego wielu zalet. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- możliwość jazdy na samym prądzie - na krótkich trasach (np. w mieście) można jeździć wyłącznie na silniku napędzanym energią elektryczną, co eliminuje zużycie paliwa i emisję spalin;
-
niskie zużycie paliwa w cyklu mieszanym - dzięki możliwości jazdy na napędzie elektrycznym w mieście i efektywnemu wykorzystaniu silnika spalinowego na dłuższych trasach zużycie paliwa w cyklu mieszanym jest znacznie niższe niż w klasycznych samochodach spalinowych;
-
ładowanie z sieci elektrycznej - samochód można ładować bezpośrednio z gniazdka domowego, wallboxa lub publicznych stacji, co pozwala na tanie i wygodne korzystanie z napędu elektrycznego;
-
większą pojemność akumulatora (kWh) niż w zwykłej hybrydzie - hybrydy plug-in mają większe baterie, co pozwala na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów na samym prądzie, bez zużycia paliwa;
-
ekologiczne rozwiązanie - dzięki możliwości ładowania z sieci elektrycznej i większemu zasięgowi w trybie EV, samochody PHEV emitują mniej CO₂, co zmniejsza ich wpływ na środowisko;
- doskonałe osiągi - połączenie silnika elektrycznego i jednostki spalinowej sprawia, że hybrydy plug-in osiągają dużą łączną moc, nawet powyżej 200 KM, co pozwala na dynamiczną i satysfakcjonującą jazdę.
Wszystko to sprawia, że hybryda plug-in sprawdzi się w każdych warunkach i spełni oczekiwania najbardziej wymagających kierowców.
Interesuje Cię hybryda plug-in? Sprawdź ofertę Toyoty!
Pionierem i liderem rynku w zakresie samochodów hybrydowych z napędem PHEV jest bez wątpienia Toyota. Japoński producent oferuje wysokiej klasy pojazdy, które posiadają duży zasięg, imponują niskim zużyciem paliwa i zapewniają doskonałe osiągi. Najlepszym przykładem jest tu SUV Toyota RAV4 Plug-In Hybrid, który został wyposażony w silnik o łącznej mocy 306 KM, gwarantując przyspieszenie na poziomie 6 sekund (od 0 do 100 km/h) oraz możliwość pokonania nawet 75 km bez zużywania paliwa. To oczywiście nie wszystko - jeżeli zależy Ci na napędzie typu PHEV, sprawdź także inne hybrydy plug-in Toyoty, w tym Toyota C-HR Plug-in Hybrid oraz Toyota Prius Plug-in Hybrid.
Nie wiesz, czy auto typu plug-in jest dla Ciebie? Umów się na jazdę próbną w naszym salonie i sprawdź, jak tego typu pojazd sprawdza się w trasie! W naszej ofercie znajdziesz również najnowocześniejsze samochody elektryczne, a nawet wodorowe. Zapraszamy więc do zapoznania się z pełnym katalogiem najnowocześniejszych pojazdów na rynku!
Autor: Piotr Czernecki