1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Honda jazz czy Toyota Yaris - co wybrać?

toyota yaris czy honda jazz

Samochody hybrydowe są coraz chętniej wybierane przez polskich kierowców, co wynika z komfortu jazdy, niskiego zużycia paliwa oraz bardzo dobrych osiągów. Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych w naszym kraju pojazdów tego typu jest Toyota Yaris Hybrid, jednak rywalizację z nią podjęła Honda Jazz. Porównajmy oba pojazdy i sprawdźmy, na który warto postawić!

Toyota Yaris Hybrid konta Honda Jazz - skąd to porównanie?

Porównanie Hondy Jazz z Toyotą Yaris powstało z bardzo prostego powodu - oba te samochody posiadają napędy hybrydowe i reprezentują segment aut miejskich, które najlepiej czują się na niewielkich dystansach oraz sprawnie poruszają się w korkach. W wielu kwestiach są więc do siebie bardzo podobne, ale nie brakuje elementów, które zdecydowanie je różnią. 

Pojedynek Honda Jazz vs Toyota Yaris jest również niezbędny ze względu na to, że osoby pragnące zainwestować w swoją pierwszą hybrydę bardzo często je ze sobą porównują i wybierają spośród nich wymarzony pojazd do poruszania się w mieście. Sprawdźmy zatem, czym różnią się oba modele i na który z nich warto postawić!

Runda 1 - wygląd i parametry nadwozia

Zacznijmy nietypowo, bo od wyglądu, który ma ogromne znaczenie dla wielu przyszłych właścicieli - zwłaszcza w sytuacji, gdy dwa porównywane modele aut na wielu polach prezentują się bardzo podobnie. I choć jest to kwestia bardzo subiektywna, zdecydowana większość kierowców twierdzi, że to właśnie Toyota Yaris prezentuje się bardziej efektownie. Z czego to wynika?

Przede wszystkim nowy Yaris imponuje odważnym designem, który z całą pewnością spełnia oczekiwania klientów europejskich. Posiada dwubryłowe nadwozie typu hatchback z uwypuklonymi nadkolami oraz agresywnym przodem. Dzięki temu prezentuje się nad wyraz okazale i przyciąga wzrok. Honda zdecydowała się na jednobryłową karoserię (mikrovan), nawiązując w Jazz do japońskich pojazdów miejskich typu Kei-Car. Samochód jest więc nieco skromniejszy i prostszy w swojej stylistyce, co oczywiście nie znaczy, że nie znajdzie swoich zwolenników.

Co ciekawe, model Honda Jazz jest nieco wyższy i szerszy od Toyoty Yaris, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą.

Runda 2 - dane techniczne i osiągi

O ile wygląd to kwestia subiektywna, o tyle osiągi oraz to, co znajduje się pod maską samochodów, można porównać obiektywnie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w obu przypadkach zdecydowano się na napędy hybrydowe, które składają się z benzynowych jednostek wolnossących 1.5 oraz jednostek elektrycznych - te ostatnie nie tylko wspomagają silnik spalinowy, ale również są w stanie napędzać auto samodzielnie, na określonych dystansach.

W Toyocie Yaris zastosowano jednostkę spalinową o mocy 92 KM oraz dwa silniki elektryczne - pierwszy o mocy 80 KM i dodatkowy, którego zadaniem jest odpalanie silnika benzynowego oraz odzyskiwanie energii (całkowita moc systemowa wynosi 116 KM). Honda Jazz nie różni się pod tym względem diametralnie - posiada silnik spalinowy o mocy 97 KM i - tak jak w konkurencie - dwie jednostki napędowe elektryczne (w tym jedna 80 KM).

Jak to wszystko przekłada się na osiągi? Oba samochody osiągają maksymalną prędkość 175 km/h, a nieco lepszym przyspieszeniem wykazuje się Honda Jazz - 9,4 s. w porównaniu do 9,7 s. w Yarisie. W praktyce jednak różnica ta nie jest zbytnio wyczuwalna.

Runda 3 - spalanie

Warto zwrócić uwagę na to, że kierowcy decydujący się na zakup samochodu hybrydowego zwracają uwagę nie tyle na osiągi, co oszczędności. Nie ulega bowiem wątpliwości, że tego rodzaju pojazdy wygrywają na tle tych tradycyjnych, pod względem mniejszego zużycia paliwa. Nie inaczej jest w tym przypadku - zarówno Toyota Yaris, jak i Honda Jazz są niezwykle ekonomiczne. Na tym polu nieznacznie wygrywa jednak Yaris, który zużywa zaledwie 4 litry paliwa na każde 100 km (Honda Jazz potrzebuje 4,5 litra).

Godny odnotowania jest fakt, że oba samochody - dzięki napędowi hybrydowemu - generują mniej spalin niż tradycyjne i można uznać je za auta ekologiczne.

Runda 4 - wnętrze

Wnętrze, podobnie jak w przypadku wyglądu nadwozia, przemawia za Toyotą Yaris, która imponuje w tej kwestii sportowym sznytem (zwłaszcza w wersji e-CVT Premiere Edition) oraz skórzaną tapicerką. Honda Jazz ponownie stawia na typowo japoński minimalizm oraz prostotę z tylko częściowo skórzaną tapicerką, co jednak nadrabia przestronnością. Jako mikrovan, samochód ten posiada nieco więcej miejsca na kolana i nawet po maksymalnym cofnięciu siedzeń zapewnia sporo przestrzeni. Yaris wygrywa z kolei w pojedynku na wygodę foteli - są nieco obszerniejsze, zwłaszcza z tyłu.

A co z kokpitem? Pod względem designu, wykończenia oraz czytelności wyświetlaczy wygrywa tutaj Yaris. Honda Jazz z kolei spełni oczekiwania wielbicieli dużej liczby schowków oraz dwuramiennej kierownicy. W obu przypadkach zastosowano wygodne w obsłudze automatyczne skrzynie biegów, a także ekrany dotykowe, dzięki którym można łatwo sterować np. klimatyzacją.

Runda 5 - bagażnik

Bagażnik o większej pojemności posiada Honda - 304 litry w porównaniu do 286 litrów Toyoty. Yaris imponuje jednak niską krawędzią załadunku bagażnika i płaską podłogą pod tylną kanapą uzyskana dzięki systemowi Magic Seats, co może okazać się niezwykle wygodne w przypadku konieczności przewozu dużej liczby bagaży.

W obu przypadkach wielkość kufra jest jak najbardziej satysfakcjonująca, dzięki czemu Jazz i Yaris świetnie sprawdzą się nie tylko w ruchu miejskim, ale również na długich trasach.

Runda 6 - komfort jazdy

Pod względem komfortu jazdy nieznacznie wygrywa Toyota Yaris, którą - ze względu na dłuższy rozstaw osi - prowadzi się dużo pewniej. Samochód sprawniej wykonuje polecenia, jest bardziej dynamiczny i mniej ucieka przodem. Na przyjemność czerpaną z jazdy wpływa także niewielka waga, a co za tym idzie brak zbyt sztywnego zawieszenia. W efekcie Yaris świetnie radzi sobie na drogach pełnych uszkodzeń.

Nie oznacza to oczywiście, że Honda Jazz nie zapewni Ci komfortu jazdy - również ona prowadzi się bardzo wygodnie, a do tego - podobnie jak Toyota - wyposażona została w funkcjonalny system zabezpieczeń, w skład którego wchodzą aktywny tempomat, kamera cofania czy też czujniki parkowania.

Pomimo faktu, że Yaris wykorzystuje 3-cylindrową jednostkę, dochodzące spod jej maski dźwięki nie są drażniące, dlatego w tej kwestii oba auta wypadają równie dobrze.

Runda 7 - cena

Temat wersji nadwoziowych i silników wszystkich modeli hybrydowych nie jest dla kierowców tak istotny, jak cena. To właśnie ona ma często decydujący wpływ na decyzję. Który model wygrywa rywalizację w tej kwestii? Toyota Yaris - samochód kupić można już za 84 900 zł (w wersji Active). W przypadku Hondy niezbędna będzie delikatna dopłata - jej bazowy wariant (Comfort) kosztuje minimum 93 900 zł.

Podsumowanie

Toyota Yaris i Honda Jazz to samochody godne polecenia. Jeżeli jednak zależy Ci na aucie, które pali mniej, wyróżnia się nowocześniejszym designem oraz niższą ceną, postaw na nowego Yarisa. Mamy nadzieję, że podaliśmy wystarczająco wyczerpujące informacje, byś mógł podjąć decyzję. Jeżeli jednak wciąż masz wątpliwości, zapraszamy do testowania samochodów Toyoty w naszym salonie. Możesz również skonsultować się ze specjalistą - określasz swoje potrzeby, a pracownik dopasowuje wersję wyposażenia, która w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.

W naszym auto katalogu znajdują się również inne modele Toyoty z napędem hybrydowym, wśród których z całą pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie!

Autor: Piotr Czernecki