1. Świat Toyoty
 2. O Toyocie

Czy salon samochodowy może zarejestrować samochód?


Przepisy polskiego prawa mówią jasno - każdy nowy właściciel powinien zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji właściwym dla jego miejsca zamieszkania, a także wykupić ubezpieczenie OC (najpóźniej w dniu rejestracji). Nie zawsze jednak musisz zajmować się tym samodzielnie - obecnie wniosek o rejestrację samochodu złożyć może za Ciebie przedstawiciel salonu, w którym zakupiłeś auto. Z czego to wynika? Jak wygląda procedura i ile kosztuje? I w końcu - czy warto zarejestrować pojazd za pośrednictwem salonu? Sprawdźmy!

Rejestracja samochodu w salonie sprzedaży? Możliwa od 4 czerwca 2021

4 czerwca 2021 r, w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego, weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła kilka zmian korzystnych z punktu widzenia kierowców i właścicieli aut. Jedną z tych najważniejszych jest możliwość zarejestrowania zakupionego pojazdu w salonie dealerskim. Co to oznacza w praktyce? Że nie musisz już samodzielnie odwiedzać wydziału komunikacji - to salon zajmie się procedurą rejestracji, wyręczając Cię i odciążając od tego obowiązku. 

Uprawniony przedstawiciel, reprezentujący wybrany salon sprzedaży pojazdów samochodowych, ma od 4 czerwca 2021 r. możliwość:

 • złożenia wniosek o rejestrację pojazdu online;
 • odebrania decyzji o rejestracji, tymczasowego dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych;
 • odebrania stałego dowodu rejestracyjnego.

Upoważnienie przedstawiciela salonu sprzedaży pozwoli Ci przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu i stresu, jaki u niektórych wywołuje konieczność wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Nie będziesz musiał samodzielnie składać wniosku, odbierać dokumentów czy kontaktować się z wydziałem komunikacji - całą procedurą rejestracji od początku do końca zajmie się uprawniony przedstawiciel salonu.

Uwaga! Rejestracja pojazdu w urzędzie jest obowiązkiem każdego właściciela nowego auta. Masz na to 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży - jeżeli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 1000 zł. Pamiętaj również o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC, bez którego nie wolno legalnie poruszać się samochodem po polskich drogach.

Jak możesz zarejestrować nowy samochód u dealera i jakie dokumenty są potrzebne?

Po zakupie nowego samochodu musisz upoważnić salon do rejestracji pojazdu w Twoim imieniu. Jest to możliwe na dwa sposoby - poprzez elektroniczne lub pisemne upoważnienie. Dzięki temu pracownik salonu zajmie się procedurą rejestracji i będzie miał możliwość późniejszego odbioru dokumentów. To jednak nie wszystko.

Jeżeli chcesz upoważnić przedstawiciela salonu do złożenia wniosku o rejestrację, będziesz musiał również udostępnić mu niezbędne informacje dotyczące właściciela pojazdu. Są to przede wszystkim:

 • imię i nazwisko;
 • nr PESEL;
 • data i miejsce urodzenia;
 • REGON i nazwa firmy, jeżeli nabywca nowego pojazdu jest przedsiębiorcą.

Co więcej, pracownik salonu będzie musiał we wniosku o rejestrację zamieścić:

 • numer VIN lub nadwozia;
 • dane techniczne pojazdu, takie jak marka, model, typ i przeznaczenie pojazdu, rok produkcji oraz numer świadectwa homologacji;
 • adres salonu sprzedaży wraz z danymi kontaktowymi;
 • upoważnienie do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub odbioru decyzji o wydaniu przez urząd czasowej rejestracji auta, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych (może być podpisane własnoręcznie lub elektronicznie);
 • dowód nabycia pojazdu (w przypadku rejestracji samochodu w salonie będzie to faktura VAT);
 • świadectwo zgodności WE;
 • dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli samochód został sprowadzony do Polski przez dealera spoza terytorium kraju Unii Europejskiej;
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeśli samochód został zakupiony przez salon za granicą.

Po uzupełnieniu wszystkich danych oraz załączenie dokumentów możliwe będzie złożenie stosownego wniosku. Pracownik salonu nie musi rejestrować pojazdu w urzędzie, ponieważ jest to możliwe online poprzez konto firmowe na ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), które dostępne jest na portalu gov.pl.

Uwaga! Możliwość rejestracji samochodu przez dealera dotyczy tylko salonów sprzedaży i nowych pojazdów (w tym samoochodów). W przypadku salonów oferujących samochody w leasingu albo zakup używanych aut nadal konieczna jest rejestracja w urzędzie. Nasz salon jest uprawniony do rejestrowania nowych samochodów, dzięki czemu możesz skorzystać z usług profesjonalistów i mieć pewność, że szybko uzyskasz pozytywną decyzję o rejestracji pojazdu.

Rejestracja nowego samochodu z salonu - dalsza procedura

Po dopełnieniu formalności wydana zostanie decyzja o czasowej rejestracji pojazdu, która jest ważna przez 30 dni. Pracownik salonu otrzyma pozwolenie czasowe, decyzję o rejestracji czasowej oraz tymczasowe tablice rejestracyjne.

Jeżeli wypełniony formularz i załączone dokumenty będą prawidłowe, nastąpi rejestracja pojazdu na stałe. Tobie pozostanie tylko odbiór dowodu rejestracyjnego - poprzez salon dealerski albo drogą wysyłkową, w zależności od tego, którą formę wybierzesz.

Ile kosztuje rejestracja samochodu za pośrednictwem salonu sprzedaży?

Oczywiście za rejestrację samochodu trzeba zapłacić. Całkowity koszt, jaki poniesiesz, uzależniony jest od tego, czy wybierzesz zwykłe, czy indywidualne tablice rejestracyjne. W przypadku zwykłych tablic zapłacisz 95 zł, zaś indywidualnych (z ustaloną przez Ciebie treścią) 1015 zł. W skład tych kwot wchodzą opłaty za wydanie pozwolenia czasowego (13,50 zł), tablice rejestracyjne (80 zł za zwykłe i 1000 zł za indywidualne), a także opłaty ewidencyjne za pozwolenie czasowe, stały dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne (1,50 zł).

Uwaga! Jeżeli chcesz, aby cała procedura przebiegła prawidłowo i sprawnie, powinieneś dokonać opłaty jeszcze przed złożeniem dokumentów. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie przelanie środków na rachunek bankowy wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.

Pamiętaj, że od 4 września 2022 r. została zniesiona obowiązkowa karta pojazdu oraz nalepka kontrolna na szybę samochodu, co również znacznie ułatwia rejestrację.

Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu Toyota - pomożemy Ci w tym od początku do końca!

Powierzenie rejestracji pojazdu pracownikowi salonu samochodowego to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które pragną zaoszczędzić sporo czasu i nie chcą odwiedzać urzędu. Co więcej, dzięki temu zyskasz pewność, że w składanym wniosku nie będzie błędów, a cała procedura przebiegnie tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwłaszcza, że - w celu usprawnienia procesu rejestracji - częściowa automatyzacja nastąpiła również po stronie wydziałów komunikacji w starostwach powiatowych. 

Kupiłeś nowy samochód w naszym salonie? Świetnie - w takim razie możesz skorzystać również ze wsparcia naszych pracowników w zakresie jego rejestracji. Posiadamy niezbędne uprawnienia, wiedzę oraz konto bankowe w ePUAP, dzięki czemu możemy złożyć za Ciebie wniosek online i odciążyć Cię od wszelkich obowiązków. Wystarczy, że pozostawisz nam niezbędne dane i upoważnisz nas do reprezentowania Cię przed urzędem, a my zajmiemy się resztą. Masz pytania albo potrzebujesz dodatkowych informacji? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego albo wizyty w naszym salonie!


Autor: Piotr Czernecki