Czy opłaca się brać samochód w leasing?
Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy pragną inwestować w nowe auta. Niestety z przyczyn finansowych jest to często niemożliwe i w ostateczności decydują się na samochody używane. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne formy finansowania nowych pojazdów, które umożliwiają zakup samochodu prosto z salonu - nawet w sytuacji, gdy nabywca nie dysponuje wystarczającą gotówką. Jedną z najlepszych opcji jest umowa leasingu, którą w 2024 roku wciąż podpisuje wiele osób i właścicieli biznesów. Sprawdź, czym jest i czy w dzisiejszych czasach warto wziąć w leasing samochód osobowy lub dostawczy!
Czym jest leasing operacyjny, a czym leasing finansowy?
Zanim jednak dowiesz się, czy warto brać auto w leasing, dowiedz się, czym charakteryzuje się ta forma finansowania samochodu. Pozwoli Ci to łatwiej podjąć ostateczną decyzję i wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.
Leasing samochodu to forma finansowania, która umożliwia osobom lub firmom odpłatne korzystanie z wybranego pojazdu przez określony w umowie czas. Leasingodawca, a więc najczęściej firma leasingowa lub bank, udostępnia auto leasingobiorcy, który opłaca comiesięczną ratę (obejmującą odsetki i część kapitałową). Rozwiązanie to różni się od wynajmu tym, że umowa jest długoterminowa, a osoba fizyczna lub firma ma możliwość wykupienia samochodu z leasingu po jego zakończeniu.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje leasingu - operacyjny oraz finansowy.
- Leasing operacyjny to forma umowy, w której przedmiot leasingu (a więc w tym wypadku samochód) zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy, zaś kosztem uzyskania przychodu są dla leasingobiorcy comiesięczne raty.
- Leasing finansowy różni się od operacyjnego tym, że przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingobiorcy, który do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć tylko część odsetkową comiesięcznej raty.
Dlatego tak wiele osób i firm, decydując się na leasing, wybiera ten operacyjny, który jest bardziej opłacalny z finansowego punktu widzenia.
Samochód osobowy nie tylko dla firm, czyli leasing konsumencki
Zanim odpowiemy na pytanie, czy w 2024 roku wciąż warto wziąć leasing, wspomnijmy jeszcze o jednaj istotnej kwestii. Otóż auto z leasingu jest również do dyspozycji osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Wybierając odpowiednią ofertę, mogą oni korzystać z auta na podobnych zasadach, co właściciele firm, a w zamian za to opłacać comiesięczne raty.
Zalet leasingu konsumenckiego jest bardzo wiele, a do tych najważniejszych zaliczamy niskie koszty początkowe, dostęp do nowych pojazdów oraz możliwość serwisowania auta minimalnym kosztem. Wszystko to sprawia, że na taką formę leasingu decyduje się coraz więcej osób.
Najważniejsze wady i zalety leasingu
Skoro podstawy mamy już za sobą, możemy przejść do sedna i przekonać się, czy warto wziąć auto w leasing. Odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza, gdy poznamy wszelkie zalety i wady tej formy finansowania.
Zalety leasingu samochodu
Największą zaletą leasingu samochodu jest oczywiście możliwość skorzystania z nowego auta - nawet bez posiadania wystarczającej gotówki, która pozwoliłaby na jego zakup. Początkowe koszty leasingu są nieporównywalnie mniejsze albo nie ma ich wcale (w zależności od wybranej oferty), co sprawia, że jest to świetny sposób finansowania auta i jednocześnie doskonała alternatywa dla kredytu bankowego. Z czego to wynika? Otóż korzystając z leasingu firmowego lub konsumenckiego, można często liczyć na korzystniejsze warunki. Co więcej, taka forma finansowania nie jest uznawana za zadłużenie firmy, w związku z czym nie obniża jej zdolności kredytowej.
To jednak nie wszystko. Do innych zalet leasingu zaliczamy:
- minimum formalności - procedury związane z podpisaniem umowy na leasing są o wiele mniej skomplikowane i trwają krócej niż w przypadku zaciągnięcia kredytu, dzięki czemu leasingowane auto będzie do Twojej dyspozycji w zaledwie kilka dni;
- możliwość dopasowania wysokości rat leasingowych oraz okresu trwania umowy - w przypadku leasingu to od klienta zależy, na jak długi czas podpisze umowę i tym samym, jaka będzie wielkość rat, co pozwoli mu skorzystać z oferty dostosowanej do jego potrzeb oraz możliwości finansowych;
- korzystanie z nowego, a nie używanego auta - do dyspozycji leasingobiorcy są samochody prosto z salonu (zarówno osobowe, jak i dostawcze), które pachną świeżością i posiadają najnowocześniejsze funkcje oraz systemy bezpieczeństwa czy multimedialne;
- mniej obowiązków - najczęściej to leasingodawca wykupuje ubezpieczenie OC, AC i NNW oraz rejestruje samochód, a leasingobiorca odpowiada jedynie za naprawianie usterek w aucie czy wymianę opon;
- możliwość odliczenia podatku VAT oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całej raty leasingowej, opłaty wstępnej, wydatków na użytkowanie i kwoty wykupu - jest to bardzo istotna zaleta dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mogą w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy;
- ochronę przed utratą wartości auta - ryzyko to ponosi leasingodawca, dlatego ani osoba fizyczna, ani właściciel firmy korzystający z leasingu nie musi obawiać się o spadek wartości pojazdu na rynku wtórnym;
- możliwość wykupu auta lub wybrania innego po wygaśnięciu umowy - leasingobiorca po zakończeniu umowy może oddać auto i skorzystać z innego, nowszego modelu albo zdecydować się na zakup auta (po odpowiednio niższej cenie).
Warto również dodać, że z leasingu samochodu mogą skorzystać nie tylko średnie czy duże firmy (np. spółko z o.o.), ale również działalności jednoosobowe, a nawet nowe przedsiębiorstwa. Wszystko to sprawia, że taka forma finansowania może być o wiele lepszym rozwiązaniem niż kredyt czy nawet zakup używanego samochodu.
Pamiętaj! Toyota oferuje swoim klientom Leasing niższych rat, który zapewnia przewidywalność wydatków oraz jeszcze wyższy komfort użytkowania pojazdu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.toyota-okecie.pl/finansowanie/leasing-kinto.
Wady leasingu auta
Jedyną wadą leasingu samochodu jest fakt, że w trakcie umowy leasingowej pojazd nie należy do leasingobiorcy, a do leasingodawcy. Pamiętaj jednak, że po jej zakończeniu możesz wykupić auto po korzystnej cenie albo wymienić na nowe.
Uwaga! Od 1 stycznia 2022 roku przychód ze sprzedaży poleasingowego samochodu do majątku prywatnego wymaga opłacenia podatku dochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powstaje wtedy, gdy sprzedaż nastąpiła w okresie krótszym niż po upływie 6 lat od zakończenia umowy leasingu.
Czy w 2024 roku warto wziąć samochód w leasing?
Tak - w 2024 roku leasing nadal się opłaca i dlatego wciąż korzysta z niego tak wiele firm oraz coraz większa liczba osób fizycznych. Daje on dostęp do ogromnej liczny nowych pojazdów i zapewnia wiele możliwości - zarówno w trakcie trwania umowy leasingowej, jak i po jej zakończeniu.
Chcesz wziąć samochód w leasing na korzystnych warunkach? Sprawdź ofertę Toyoty, w ramach której skorzystasz z jednego z najlepszych modeli japońskiego producenta - Camry, Corolla TS czy nowego C-HR. Zapewniamy kompleksową obsługę, a także prosty konfigurator, za pomocą którego obliczysz wysokość raty i tym samym zyskasz pewność, że leasing będzie idealną opcją dla Ciebie i Twojej firmy! Masz pytania lub wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą!
Autor: Piotr Czernecki