1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

Co ile wymieniać olej silnikowy?

toyota wymiana oleju

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych w samochodzie to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Mowa tu między innymi o oleju silnikowym, który pełni wiele ważnych funkcji i którego zużycie może doprowadzić do wielu problemów eksploatacyjnych oraz szkód. Sprawdź, kiedy należy wymieniać olej silnikowy w samochodach Toyoty, dlaczego to tak ważne i czy można to zrobić samodzielnie!

Jakie funkcje pełni olej w silniku?

Olej silnikowy ma za zadanie odprowadzać ciepło i chronić wnętrze samochodu przed korozją. To jednak nie wszystko - jest on również odpowiedzialny za smarowanie ruchomych elementów silnika i tym samym zmniejszanie oporów tarcia, utrzymywanie jednostki napędowej w czystości oraz doszczelnianie komory spalania. Odgrywa więc bardzo ważną rolę, a jego zużycie lub niedobór może skutkować rozmaitymi nieprawidłowościami w pracy silnika, a nawet prowadzić do jego uszkodzenia. Co więcej, jeżeli nie będziesz dokonywać wymiany oleju regularnie i w odpowiednim czasie, ryzykujesz zatkaniem się smoka olejowego, zużyciem turbosprężarki w silnikach diesla i wieloma innymi problemami.

Regularna wymiana oleju jest więc bardzo istotna, podobnie jak zakup odpowiedniego produktu, który będzie dopasowany do silnika Twojej Toyoty. Jaki olej wybrać? Do Twojej dyspozycji są produkty syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Różnią się one składem i właściwościami. Niektórzy kierowcy twierdzą, że olej syntetyczny nie jest wart swojej ceny i lepiej stosować mineralny lub najwyżej półsyntetyczny. Nie jest to prawda - oleje syntetyczne wykazują wysoką odporność na wysokie i niskie temperatury oraz cechują się dużą lepkością, dlatego specjaliści uznają je za najlepsze na rynku. Oleje półsyntetyczne z kolei najlepiej sprawdzają się w samochodach ze średnim przebiegiem, zaś oleje mineralne polecane są właścicielom starszych pojazdów.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz mieć pewność skorzystania z najlepszego produktu, stosuj oryginalne oleje silnikowe marki Toyota. Zapewniają one optymalne osiągi jednostki napędowej, bez względu na styl jazdy kierowcy czy warunki atmosferyczne. Skutecznie uszczelniają one także silnik, redukują tarcia oraz zmniejszają emisję spalin do absolutnego minimum.

Jak często wymieniać olej silnikowy w Toyocie Yaris, Corolli?

Zazwyczaj wymiana oleju powinna następować nie później niż co 10 000 lub 15 000 km. Po przejechaniu takiego dystansu olej traci swoje właściwości, co - jak wspomnieliśmy wcześniej - może skutkować wieloma nieprawidłowościami w przypadku silnika i jego pracy. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy poruszasz się głównie na długich dystansach - w takim przypadku możesz wymienić olej co 15 tys. km lub rzadziej (do 20 tys. km). Bardzo istotne jest również kontrolowanie poziomu oleju - zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadasz samochodu, którego komputer robi to samodzielnie. 

Uwaga! Niektórzy producenci oferują nowe oleje Long Life, które - dzięki zastosowaniu dodatków uszlachetniających i zwiększających wydajność - pozwalają przejechać na jednym oleju nawet 30 tys. km. Taki interwał wymiany oleju nie zawsze się sprawdza - wiele zależy bowiem od stanu i rodzaju silnika, terenu, po którym porusza się auto czy sposobu użytkowania pojazdu. Dlatego nawet jeżeli stosujesz tego typu olej, pamiętaj o monitorowaniu jego poziomu i kondycji. 

Wymiana oleju i filtra - nie zapomnij o tym drugim!

Znasz już terminy wymiany oleju, ale czy zdajesz sobie sprawę, że wraz z tym płynem należy wymienić również filtr? Jest on odpowiedzialny za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, a jego pozostawienie mogłoby skutkować nie tylko pogorszeniem właściwości smarnych, ale również szybszym zużyciem silnika.

Kiedy powinna nastąpić wymiana filtra oleju? Podobnie jak w przypadku samego płynu - po 10-15 tys. przejechanych km

Kiedy pierwsza wymiana oleju w nowym samochodzie?

Pierwsza wymiana oleju to czynność, jaką należy przeprowadzić po 1000-1500 km. Wynika to z konieczności "dotarcia się" silnika w dopiero zakupionym autem.

Co więcej, przez pierwsze 1000-1500 km warto jeździć ostrożnie - unikaj przede wszystkim jazdy z wysokimi obrotami silnika oraz dynamicznego przyspieszania, ponieważ mogłoby to mieć negatywny wpływ na żywotność, spalanie i kulturę pracy jednostki napędowej w przyszłości.

Wymiana oleju silnikowego we własnym zakresie - czy to możliwe?

Tak, istnieje możliwość samodzielnej wymiany oleju silnikowego z filtrem. Należy jednak znaleźć odpowiednie miejsce (o równym podłożu) i właściwie przygotować samochód - przede wszystkim zabezpieczyć go przed stoczeniem i delikatnie rozgrzać silnik, co spowoduje rozrzedzenie płynu. Podczas spuszczania oleju warto wykorzystać naczynie o odpowiedniej pojemności, które należy ustawić pod śrubą spustową zbiornika. Następnym krokiem jest wymiana filtra, a także wlanie nowego oleju - nie spowoduje to utraty gwarancji. Pamiętaj, by zużytego oleju nie wlewać do kanalizacji czy kosza z odpadami - jego utylizacją powinna zająć się uprawniona do tego firma!

Jeżeli chcesz uniknąć jakiegokolwiek ryzyka związanego z nieprawidłowym przeprowadzeniem procesu wymiany oleju, powierz to zadanie mechanikowi w serwisie lub warsztacie. Wymiana oleju trwa w takiej sytuacji do 30 minut, a Ty masz pewność, że wszelkie zadania zostały wykonane w oparciu zalecenia producenta.

Ile kosztuje wymiana oleju?

Cena wymiany oleju silnikowego z filtrem wynosi około 250-300 zł, a wpływ na nią mają m.in. rodzaj oraz lokalizacja wybranego serwisu. Taki koszt jest podyktowany nie tylko samą usługą, ale również ceną filtra, który musi zostać odpowiednio dopasowany przez specjalistów.

Usługa wymiany w wybranych silnikach Toyoty jest świadczona w autoryzowanym serwisie producenta. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na wymianę oleju w Toyocie Corolli, Toyocie Yaris albo innym modelu. Nasi specjaliści są również w stanie sprawdzić poziom oraz stopień degradacji oleju (kondycję oleju) - dzięki temu zyskasz pewność, że należy go wymienić.

Czy konieczna jest wymiana oleju w skrzyni biegów?

Tak, choć tzw. olej przekładniowy wymienia się o wiele rzadziej niż w przypadku tego silnikowego. Wynika to z faktu, że nie ma on kontaktu ze spalinami, a dostać się do niego mogą jedynie opiłki metalu (powstające w związku z intensywną eksploatacją skrzyni biegów). W efekcie wymiana oleju w skrzyni biegów powinna mieć miejsce:

  • po 80-100 tys. km - w przypadku przekładni manualnej;
  • po 60-120 tys. km - w przypadku przekładni automatycznej.

W naszym serwisie wymieniamy olej okresowo i świadczymy usługi niezależnie od tego, jaki posiadasz samochód i z jakiej skrzyni biegów korzystasz.

Autor: Piotr Czernecki