2019-07-26

25. Mistrzostwa Europy U20

W dniach 18–21 lipca w szwedzkim Borås odbyły się 25. Mistrzostwa Europy U20. Łącznie reprezentacja Polski zdobyła sześć krążków i zajęła 12. miejsce w klasyfikacji medalowej. W zestawieniu punktowym biało-czerwoni uplasowali się na dziewiątym miejscu, zdobywając 67 oczek. Najlepszą reprezentacją – w obu klasyfikacjach – okazała się Wielka Brytania.

Po pasjonującym konkursie w pchnięciu kulą srebrny medal wywalczył niespełna 18-letni Wojciech Marok z wynikiem 20,07. Mistrzem Europy w tej konkurencji został Białorusin Aleh Tamaszewicz (21,32).

Drugi srebrny medal dla Polski na mistrzostwach zdobył Antoni Plichta. Wystartował on w biegu na 100 m i z czasem 10,52 ustąpił jedynie reprezentantowi Włoch Lorenzo Paissanowi (10,44).

Pierwszą Polką, która stanęła na podium 25. Mistrzostwa Europy U20, została 18-letnia Pia Skrzyszowska. W finale biegu 100 m przez płotki poprawiła ona rekord życiowy i z czasem 13,35 zdobyła srebrny medal. Złoto w tej rywalizacji zdobyła znakomicie dysponowana Szwedka Tilde Johansson (13,16).

Pierwsze i jedyne złoto dla Polski na mistrzostwach zdobyła Zofia Dudek, która została Mistrzynią Europy w biegu na dystansie 3000 m z czasem 9:30.06.

W ostatnim dniu zmagań medalowy dorobek powiększył się o dwa brązowe medale. W finale chodu chłopców na dystansie 10 000 m jako trzeci finiszował Łukasz Niedziałek z czasem 42:20.66. Trzecie miejsce na podium zajęła też polska sztafeta kobiet 4 x 400 (z czasem 3:37.13).

Kolejna edycja mistrzostw Europy U20 odbędzie się za dwa lata w Tallinie.