Toyota w grze o tytuł Car of the Year 2020

Kolejna szansa na tytuł Samochodu Roku

2019-07-25

Ogłoszono listę 50 modeli zakwalifikowanych do europejskiej edycji konkursu Car of the Year 2020. Bardzo silna gama nowych modeli, które znalazły się na tej liście, daje Toyocie szansę na wzbogacenie swojego dotychczasowego dorobku o kolejny tytuł Samochodu Roku.

Nominowane modele Toyoty

Wśród nominowanych modeli znalazły się cztery nowości Toyoty. Są to kompaktowa Corolla, średniej wielkości sedan Camry, SUV RAV4 oraz sportowa GR Supra. Trzy pierwsze to nowe generacje najpopularniejszych modeli marki. Powstały one na bazie nowej platformie TNGA i zostały wyposażone w napędy hybrydowe czwartej generacji. Ostatni z nich to spadkobierca pięknej tradycji czterech generacji klasycznej Supry.

Dziś trudno ocenić, który z nich ma największą szansę na wygraną. W przeszłości tytuł Samochodu Roku zdobywały tak różne modele, jak Yaris, Prius czy Mirai.

Car of the Year 2000

W roku 2000 tytuł Samochodu Roku zdobył Yaris. Był to pierwszy model Toyoty (i drugi japońskiej produkcji) wyróżniony tą nagrodą na bardzo wymagającym europejskim rynku. Toyota zaprojektowała go w swoim francuskim studio ED2 z myślą o kierowcach Starego Kontynentu. Nie był to jednak wyłącznie model lokalny. Na azjatyckich rynkach Yaris zadebiutował pod nazwą Vitz, a w Ameryce Północnej i Australii – jako Echo.

Yaris zmienił sposób myślenia o małych samochodach. Zachwycił niecodziennym wyglądem i bardzo nowoczesnym wnętrzem z cyfrowymi zegarami i wyświetlaczem Optitron. Został wyposażony w litrowy silnik, który uzyskiwał osiągi jednostek 1.5 bez stosowania takich rozwiązań jak turbina. Motor o mocy 67 KM zużywał nieco ponad 5 l/100 km benzyny. Silnik 1SZ-FE stał się laureatem pierwszej edycji konkursu International Engine of the Year 1999. Dziś spokrewniony z nim silnik 1.0 jest produkowany w polskiej fabryce Toyoty w Wałbrzychu.

Car of the Year 2005

W 1997 roku Toyota Prius zrewolucjonizowała globalną motoryzację, kierując ją w stronę elektryfikacji. Jednak dopiero druga generacja tego modelu sprawiła, że Prius przestał być ekologiczną ciekawostką i stał się masowym samochodem. W 2004 roku sprzedaż Priusa skoczyła niemal trzykrotnie do 125 tys. aut, a łączna sprzedaż drugiej generacji sięgnęła 1 192 000 egzemplarzy. Prius II stał się ikoną ekologicznej motoryzacji. Za jego kierownicą zaczęli się pokazywać gwiazdy Hollywood – Natalie Portman, Julia Roberts, Leonadro DiCaprio, Cameron Diaz, Salma Hayek, Tom Hanks, Gwyneth Paltrow czy Miley Cyrus.

Pierwszą generację Priusa oparto na modelu Echo, drugą natomiast zaprojektowano od początku. Prius zyskał charakterystyczną sylwetkę klina z nadwoziem liftback. Podczas prac rozwojowych nad tym modelem Toyota zarejestrowała 530 patentów. Auto stało się mocniejsze i bardziej ekonomiczne od poprzednika. Według brytyjskiego Departamentu Transportu średnie zużycie paliwa wynosiło 4,3 l/100 km. Władze Kalifornii zakwalifikowały go do kategorii Super Ultra Low Emissions Vehicle (SULEV). Napęd Hybrid Synergy Drive Priusa II generacji zdobył tytuł International Engine of the Year 2004.

Car of the Year 2005 : Toyota Prius
World Green Car of the Year 2016

Pierwszy tytuł World Green Car of the Year japoński producent zdobył w 2016 roku. Nagrodę zdobyła Toyota Mirai, która choć światową premierę miała w grudniu 2014 roku, na rynki Europy i USA weszła rok później.

Nad projektem auta na wodór napędzanego ogniwami paliwowymi Toyota pracowała od lat 90. Zaawansowana technologia ogniw, superwydajny silnik elektryczny, supernowoczesne zbiorniki na wodór oraz kluczowe komponenty dopracowywanej przez 20 lat technologii hybrydowej – to wszystko sprawiło, że Mirai stał się najbardziej zaawansowanym technicznie samochodem na rynku.

Dodać do tego należy przestronny bagażnik i wnętrze, moc 154 KM i zasięg od 500 km na jednym tankowaniu, które trwa kilka minut. Auto nie emituje żadnych spalin ani CO2, a jedynie wodę.

Toyota Mirai bardzo dobrze się sprawdza w każdych warunkach pogodowych i jest bezpieczniejsza niż samochód zasilany LPG czy benzyną.

Car of the Year 2016 : Toyota Mirai
Car of the Year 2016 : Toyota Mirai
World Green Car of the Year 2017

W roku 2017 jury konkursu ponownie doszło do wniosku, że to Toyota wprowadziła na rynek najlepszy ekologiczny samochód. Nagrodę zdobyła II generacja Toyoty Prius Plug-in Hybrid. W testach ADAC model ten zyskał znacznie lepsze wyniki niż konkurencja. Łączne zużycie paliwa i energii elektrycznej przy w pełni naładowanym akumulatorze wyniosło 1,0 l/100 km oraz 7,2 kWh/100 km. Emisja CO2 – 22 g/km. Jazda wyłącznie w trybie hybrydowym bez korzystania energii ładowanej z zewnątrz powodowała zużycie 3,4 l/100 km benzyny i emisję 79 g/km CO2.

Prius Plug-in Hybrid to średniej wielkości liftback zbudowany na platformie TNGA. Jest wyposażony w napędem hybrydowy IV generacji o mocy 122 KM. Może poruszać się na samym silniku elektrycznym średnio przez połowę czasu jazdy po mieście, nawet kiedy nie korzysta z prądu pobranego z sieci. Wystarczy energia na bieżąco odzyskiwana przy hamowaniu. Prędkość maksymalna dostępna bez uruchomienia silnika benzynowego (EV) to 135 km. Dwukrotnie bardziej pojemna bateria trakcyjna zapewnia nieprzerwany zasięg na samym silniku elektrycznym do 50 km.

Car of the Year 2017 : Toyota Prius Plug-in
Car of the Year 2020?

W tym roku Toyota ma w konkursie bardzo silną reprezentację.

Nowa GR Supra została opracowana przez zespół TOYOTA GAZOO Racing odpowiadający m.in. za udział marki w rajdach i wyścigach (tym słynnym 24h Le Mans 24h). Model ten został oparty na złotej proporcji 1,55 między rozstawem kół a rozstawem osi. Gwarantuje to najlepsze właściwości jezdne. Nowa Supra otrzymała także klasyczny sportowy układ – silnik z przodu i napęd na tył.

Nowa generacja Corolla, która trafiła na rynek w 2019 roku, jest oferowana w nadwoziu hatchback, kombi i sedan. Model ten ma zwartą, nowoczesną sylwetkę, świetne właściwości jezdne i aż dwa napędy hybrydowe do wyboru (w nadwoziu hatchback i kombi). Świetnie trzymająca się drogi Corolla hatchback rozpędza się do setki w 7,9 s, dając prawdziwą frajdę z jazdy.

O tytuł w 2020 roku powalczą również amerykański bestseller Toyota Camry oraz Toyota RAV4, prekursor segmentu SUV. Auta te oparte zostały na platformie GA-K z serii TNGA. Zachwycają designem i bardzo wysokim poziomem komfortu. Oba modele napędza układ hybrydowy z silnikiem 2.5 o mocy 218 KM, który w wersji AWD-i oferowanej w RAV4 osiąga moc 222 KM i rozpędza tego sporego SUV-a do setki w 8,1 s.

Toyota Supra 2019
Toyota Corolla Sedan
Toyota Camry 2019
Toyota RAV4 2019

Dowiedz się więcej

Innowacje Toyoty na targach w Paryżu Innowacje Toyoty na targach w Paryżu Poznaj najnowsze osiągnięcia Toyota najcenniejszą marką motoryzacyjną Toyota najcenniejszą marką motoryzacyjną Sprawdź ranking Forbesa 2018 Samochody miejskie Samochody miejskie Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych Hybrydy pomostem do aut elektrycznych Hybrydy pomostem do aut elektrycznych Poznaj dokonania Toyoty Toyota Motor Europe ze wzrostem sprzedaży Toyota Motor Europe ze wzrostem sprzedaży Ponad milion sprzedanych aut w 2019 roku Toyota Connected Car Toyota Connected Car Poznaj usługi łączności mobilnej System powiadamiania ratunkowego eCall System powiadamiania ratunkowego eCall Sprawdź, jak działa Toyota ponownie z rekordem sprzedaży Toyota ponownie z rekordem sprzedaży Kolejny sukces na polskim rynku Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Toyota na targach Poznań Motor Show 2016 Sprawdź szczegóły Toyota odnotowała wzrost sprzedaży modeli hybrydowych Toyota odnotowała wzrost sprzedaży modeli hybrydowych Sprawdź szczegóły Toyota błyszczy w świetle reflektorów Toyota błyszczy w świetle reflektorów Frankfurt Motor Show 2015